Eğitim Sen’den “Kadınlar Günü” mesajı:

Eğitim Sen’den “Kadınlar Günü” mesajı:

Gün, işinden olanlara…

Hatay Eğitim Sen adına yapılan açıklamada, “8 Mart Kadınlar Günü”nün, işlerinden atılan meslek mensuplarına ithaf edildiği vurgulandı. Hatay Eğitim Sen Yürütme Kurulu adına Eylem Uysal imzasıyla yayınlanan mesajda, bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, OHAL ve KHK’lar ile işinden atılan, işi, emeği, onuru için direnen Nuriye Gülmen, Acun Karadağ, Alev Şahin, Betül Celep, Nazife Onay ve diğer kamu emekçilerine atfedildiğine vurgu yapıldı.
Eğitim Sen mesajında şöyle denildi:
“Kadın sorununu yaratan, insan emeğinin sömürüsü üzerine kurulu sistemin kendisidir. Kadın sorununu yaratan, insan emeğinin sömürüsü üzerine kurulu sistemin kendisidir. Bu sistem, sömürürken; cins, ırk , din, dil ayrımı yapmamaktadır.
Kadın sorununu sadece erkeğin sömürüsüne, ev köleliğine, cinsel tacize, namus cinayetlerine indirgemek, mücadeleyi sadece kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması, miras paylaşımında eşitlik, kızların okutulması ekseninde örgütlemek, sınıf mücadelesinden kopmaktır. Bu mücadele anlayışı kadını asla özgürleştirmez. Kadını özgürleştirecek olan, sınıf temelli örgütlü mücadeledir. Kadın; tüm ekonomik, feodal, kültürel, siyasal baskılara karşı çıkarak, düzenin dayattığı statüleri, kendilerine uygun gördüğü kalıpları yıkarak, düzene karşı kendi iradesini hakim kılarak, hayatın her alanında söz ve karar hakkını söke söke kullanarak, sisteme karşı dişe diş vereceği mücadeleyle özgürleşecektir. Önceki gün, 8 Mart etkinliklerine katılmak üzere yola çıkan Türk Metal Sendikası’na bağlı kadın emekçileri taşıyan otobüsün devrilmesi sonucunda 7 kadın emekçisi hayatını kaybetti. Başta aileleri olmak üzere, işçi sınıfının ve tüm emekçilerin başı sağ olsun.
Bizler, güvenceli iş güvenceli gelecek istiyoruz. OHAL’in kaldırılmasını, KHK’ların geri çekilmesini ve işinden haksızca atılan kamu emekçilerinin göreve iade edilmesini talep ediyoruz.
Kadın, mücadeleyle özgürleşecektir. Kadın, en az onun kadar sömürülen, şiddete uğrayan, işsiz bırakılan erkek yoldaşlarıyla omuz omuza vereceği mücadeleyle özgürleşecektir.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)