Eğitim Sen’den, yönetici açıklama yöntemine eleştiri:

Eğitim Sen’den, yönetici açıklama yöntemine eleştiri:

Mülakat Değil, Liyakat İstiyoruz!

Hatay Eğitim Sen, okul yöneticilerinin atamasında mülakat yerine liyakatı öngördüklerini duyurdu.
Hatay Eğitim Sen Yönetimi adına kaleme alınan açıklamada şöyle denildi:
“Mülakat yönteminin, eğitim yöneticilerinin görevlendirilmesinde belirleyici olması, başlı başına haksız ve adaletsiz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. 6-14 Temmuz tarihleri arasında ilimizde yapılan, eğitim yöneticisi adaylarının mülakatında, aralarında üyelerimizin de bulunduğu onlarca yönetici adayı, yazılı sınavlardan yüksek puanlarla geçtiği halde düşük not verilerek elenmiştir. Birkaç dakikayı geçmeyen sürede, kimlerin yönetici olup olmayacağına karar verilmesi kabul edilemez.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 16.03.2019 tarihinde yaptığı açıklamada, yönetici atama mülakatları ile ilgili eğer güvenlikte sıkıntı yoksa, yazılı sınav puanının aynısının verileceğini açıklamıştı. Bakanın bu açıklamasına rağmen, ilimizde onlarca eğitim yöneticisi adayına yazılı sınav puanından düşük not verilmiştir.
Eğitim yöneticisi adaylarının sözlü mülakat sonuçlarına yaptıkları itirazlara ‘maddi hata bulunmamaktadır’ cevabı, mağduriyeti çözmemiştir. Sözlü mülakattan düşük alan ya da aldığı puandan memnun olmayan adaylar, sözlü sınava giren diğer adayların puanlarını haklı olarak merak etmektedir. Mülakat sınavlarının sonuçları listeler halinde açıklanmalı, kimin ne kadar puan aldığı görülmelidir.
Eğitimin bütün kademelerinde yöneticiler belirlenirken, mülakat gibi doğrudan torpili çağrıştıran yöntemlerden derhal vazgeçmeli, hiç kimse; kimlik, mezhep, inanç ya da sendika farklılığı nedeniyle fiilen cezalandırılmamalıdır. Değerlendirme ölçütleri tamamen objektif ve bilimsel kriterlere dayanmalı, liyakatin temel alındığı, kimsenin kafasında soru işareti bırakmayacak ölçütler olmalıdır.
Eğitim Sen olarak, bu sürecin takipçisi olmaya ve haksızlığa karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.”
-Cemil Yıldız-