Eğitim Sen’den…

Eğitim Sen’den…

ÖSYM Başkanının görevden alınması yorumu:

Görevden Alma Yetmez

Hatay Eğitim Sen, KPSS sorularının bir yayınevinden alındığı ile ilgili iddiaların doğruluğunun ortaya çıkmasıyla birlikte, ÖSYM Başkanının görevden alınması gerektiğini, ancak bunun yetmediğini savundu.

Eğitim Sen Şube Başkanı Özgür Tıraş, şunları paylaştı:

“Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, ÖSYM Başkanı’nın gece yarısı görevden alınmış olması, KPSS üzerindeki şaibeleri derinleştirmiştir. Bu nedenle, ÖSYM Başkanı’nın tek başına görevden alınması yetersizdir.

Devlet Denetleme Kurulu’nun, iddiaları tüm yönleriyle araştırması ve sürecin telafisi imkansız sonuçlara yol açmaması için hızlı, şeffaf ve etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir.

KPSS soru kitapçıklarındaki soruların tamamı yayınlanmalı, başka yayınevlerinin sorularının da kitapçıklarda yer alıp almadığı araştırılmalıdır. Söz konusu skandalların, bir yönetim aklının sonucu olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, ÖSYM’nin işini gereğiyle yapamamasına neden olan atamalar, yürütülen ihale süreçleri ve yapılan mevzuat değişiklikleri de TBMM’de kurulacak bir Araştırma Komisyonu tarafından incelenmelidir.

Sendikamız, geçmişte olduğu gibi bugün de hakikat ortaya çıkana kadar bu konuyu yakından takip edecek, söz konusu şaibeler nedeniyle kamuyu zarara uğratan, görevinde ihmali bulunan ve görevini kötüye kullananların hukuk önünde de hesap vermesi amacıyla da suç duyurusunda bulunacaktır.”

-Haber/Cemil Yıldız-