Eğitim Sen’in açıklaması:

Eğitim Sen’in açıklaması:

Tutuklama gerekçesi izahı yok

Hatay Eğitim Sen, açlık grevi yaptıkları sırada tutuklanan Eğitim Sen üyeleri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanma gerekçelerinin hukuki izahatı olmadığı görüşünde. Hatay Eğitim Sen’in Başkan Deniz Ezer imzalı açıklama özetle şöyle:
“Kızılay’ın orta yerindeki ‘İnsan Hakları Anıtı’ dahil, Yüksel Caddesi tutuklanmıştır. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak isteyenler, annelerimiz, kamu emekçileri, öğrenciler ve halkın bütün kesimleri genç yaşlı demeden yerlerde sürüklenmiş, darp edilerek gözaltına alınmıştır.
Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın iradelerini zor kullanarak yok sayabilecek her türlü olumsuz duruma dair hükümeti ve yetkilileri uyarıyoruz! Bu kapsamda, Eğitim Sen üyesi Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in derhal serbest bırakılmasını ve taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini istiyoruz!
Hukuku siyasal amaçlar için bir silah olarak kullanarak, OHAL’in arkasına sığınarak, tutuklamalarla, gözaltılarla, heykellerin etrafına bariyerler kurmalarla, alan yasaklarıyla ne direniş ne de haklı, meşru mücadelemiz engellenemez. Bir kez daha Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yaşamlarına yönelik en ufak bir tehdidin sorumlusunun iktidar olacağını belirtiyoruz. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça derhal serbest bırakılmalıdır.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)