Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim Sen’li Kadınlar:

Çocuklar için Adalet… Hatay

Çocuklar için Adalet…

Hatay Eğitim Sen üyesi kadın eğitimciler, son süreçteki çocuk istismarlarına yönelik olarak “Çocuklara adalet istiyoruz” mesajı verdi. Hatay Eğitim Sen Kadın Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil, ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı, çocuklara yönelik şiddet, taciz, tecavüz olaylarının giderek artmakta olduğunu kaydederek şunları söyledi:
“Yıllardır iktidar desteği ile dini eğitim veren, çeşitli dini vakıf ve cemaatlere ait okul, kurslar, yurtlar ve evlerde çocuklara yönelik olarak yaşanan cinsel istismar vakalarının belirgin bir şekilde artmış olması, çocuklara yönelik cinsel istismar ve saldırıların siyasi iktidarın çabalarıyla cezasız bırakılması, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin nasıl büyük ve organize bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu net bir şekilde göstermektedir.”
Geçtiğimiz Cuma günü Antakya köprübaşında toplanan bir grup Eğitim Sen’li kadın adına konuşan Pelin Akbaş Yeşil, bu olumsuzlukların nedenlerine yönelik olarak da şu ana başlıkları sıraladı:
“Eğitim öğretim sistemini değiştiriyoruz deyip 4+4+4 eğitim sistemi getirilirken bu sistem çocuk gelinlerin sayısını arttırmıştır. Gerici, cinsiyetçi bir eğitim sistemine ‘hayır’ diyen bizlere yönelik her türlü baskı, soruşturma ve cezalar uygulanmıştır. Suriyeli çocukların satılarak evlendirildiğinde, sorumlular hakkında hiçbir cezai yaptırım uygulanmamıştır. Cezasızlık daha fazla tacizin, tecavüzün, katledilmenin önünü açmaktadır. Eğitimde 4+4+4 uygulamasına geçilmesiyle, eğitimde bu düzenleme ile hız kazanan dönüşüm sonucunda yaklaşık 2 milyon çocuk örgün eğitim dışında kalmıştır. Üstelik çocuk yaşta evliliklerin basit bir ‘sonuç’ olmadığı, bir zihniyetin yansıması ve bilinçli bir şekilde izlenen bir politikanın ürünü olduğu bugün bir kez daha açıkça görülmektedir. Müftülere nikâh kıyma yetkisi veren ve nüfus hizmetlerinde değişiklikler getiren yasa, çocuklarımızı her türlü istismara açık hale getirmiştir.”
Hatay Eğitim Sen’li kadınlar açıklamasının son bölümünde de, “Çocuklarımıza yönelik her türlü adaletsizlik ve cinsel saldırı karşısında mücadelemiz kararlılıkla sürdürecektir” denildi. -Cemil Yıldız-