Eğitimde Fırsat Eşitliği Sağlanmalı

Eğitimde Fırsat Eşitliği Sağlanmalı

Ezer, ders saatlerinin, standart olacak şekilde yeniden düzenlenmesinin gerekliliğine vurgu yaptı

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB SEN) Genel Başkanı Deniz Ezer, Hatay Valiliği ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ders saatlerini standart olacak şekilde yeniden düzenlemesinin gerekliliğine vurgu yaptı.
Ezer, 10.09.2021 tarihinde sabah saatlerinde Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara Hatay Valiliği imzalı bir yazı gönderildiğini ve yazıda covid 19 önlemleri kapsamında tüm kademelerde ders saatlerinin 30 dakikaya, öğle arasının 40 dakikaya düşürüldüğü bildirilerek, bu konuda gereğinin yapılmasının talep edildiğini söyledi, nasıl olduysa öğleden sonra okullara yine valilik imzalı bir yazının gönderildiğini ve “İlimiz genelinde Valilik Onayı doğrultusunda ikili eğitim yapan tüm eğitim kurumlarımızda ders saati süreleri 30 dakika; normal eğitim yapan diğer tüm eğitim kurumlarımızda ise 40 dakika olarak belirlenmiştir” şeklinde yeni bir kararın tebliğ edildiğini bildirdi.
Karar ne eşitlik ilkesine ne de salgın önlemlerine uygun …
TÖB SEN olarak öncelikle bu kararın düzeltilmesini; ildeki tüm eğitim kurumlarında ders saatlerinin standart biçimde 40 dakika veya 30 dakika yapılmasını talep ettiklerini söyleyen Ezer, açıklamasında şunlara yer verdi: “Bu tuhaf karar süreci ne fırsat eşitliğine uygun bir karardır ne eşitlik ilkesine ne de virüs için alınacak önlemlere uygundur. Ayrıca, TÖB SEN olarak bu karara ilişkin Hatay Valiliğinden ve Hatay Milli Eğitim Müdürlüğünden kamuoyu önünde aşağıdaki soruların cevaplandırılmasını talep ediyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği önemlidir. Kimi öğrenciler 40 dakika eğitim görürken diğer öğrencilerin 30 dakika eğitim görmeleri fırsat eşitliğine uygun mudur? Aynı bölgede yer alan iki okuldan birinde, ikili eğitimden dolayı ders saatleri 30 dakika iken normal eğitimin olduğu okulda ders saatlerinin 40 dakika olması eşitlik ilkesine uygun mudur? Covid 19 virüsü sadece ikili eğitim veren okullarda mı görülüyor?
Konunun takipçisi olacağız …
Farklı okullarda okuyan İki kardeşten birinin ders saati 30 dakika iken, diğer kardeş ders saati 40 dakika olan bir okulda okuyorsa çıkış saatleri yaklaşık 1-1,5 saate kadar farklılık göstermektedir. Bu durum veliye hem zaman olarak hem de servis bulma konusunda sorun yaratacaktır. Bu konuda önleminiz var mıdır? Alınan karar sabah saatleri farklı idi. Bu kararın öğleden sonra farklılık göstermesinin sebebi nedir? Konunun takipçisi olacağımızı belirtir, kamuoyuna ve öğretmenlerimize saygılar sunarız.”
Mehmet ÖZGÜN