Ekolojik tehlike var

Ekolojik tehlike var

Samandağ denizine Suriye üzerinden karışan petrol atığının oluşturduğu kirlilik sorununu Adana Milletvekili Hatimoğulları TBMM’ye taşıdı.

24 Ağustos’ta Suriye’de bir enerji santralinden sızan petrol, Hatay’ın Samandağ ilçe kıyılarına ulaştı. Adana’nın Hataylı Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, yaşanan bu doğa felaketi karşısında alınması gereken önlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.
Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 24 Ağustos 2021 tarihinde Suriye’de bir enerji santralinden sızan 15 bin ton petrolün, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeleri tehdit etmeye devam etmekte olduğunu bildirdi ve şöyle devam etti:
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile İskenderun Körfezi ve Mersin kıyılarında önlemler alınmaya başlandığı bilgisi kamuoyuna duyurulmuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1 Eylül’de yaptığı yazılı açıklamayla, Bakanlığa ait gemilerle, tarafımızdan yardım talep eden KKTC sularına müdahale edildiği ve henüz Türkiye ve KKTC kıyılarına ulaşan bir kirlilik olmadığı bilgisi verilmişti.
Maalesef geçtiğimiz günlerde Hatay-Samandağ sahiline petrol sızıntısının ulaştığı görüntüleri basına yansımıştır. Petrol sızıntısına karşı Akdeniz bariyerlerle kapatılsa da, bu önlemin yetersiz kaldığı uzmanlarca ifade edilmiştir. 2 Eylül 2021 tarihinde ‘…petrol sızıntısı maalesef Samandağ sahilimize de ulaşıyor’ denilerek, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yurttaşlara denize girmemeleri uyarısında bulunulmuştur. Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından, gerekli temizliğin yapıldığı ve tehlikeli bir durumun kalmadığı ifade edilse de, rüzgar ve dalganın etkisiyle petrol kalıntısı tekrar sahile ulaşmıştır.
Havaya ve kuma karışan, denizin dibine çöken petrol kalıntısı, ekoloji açısından tehlike yaratmaya devam etmekte ve acilen, geri dönüşümsüz zararları engellemek üzere, uzmanlar tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir.
Bu bağlamda;
1. Yaklaşık iki hafta önce yaşanan böylesi bir doğa felaketi karşısında, neden zamanında ve yeterli önlemler alınmamıştır?
2. Petrolden arındırma çalışmaları nerede ve nasıl yapılmaktadır?
3. Yaşanan petrol sızıntısı felaketinin doğada yarattığı etkiler üzerine, Bakanlığınızın açıklaması olacak mıdır?
4. Petrol sızıntısı felaketi karşısında, Bakanlığınızın nasıl bir planlaması vardır? İlgili Bakanlıklarla ortak çalışmalarınız nelerdir?
5. Sadece yukarıdan çekilen görüntülerle tespiti yapılan petrolün temizlenmesi; kuma, havaya, bölgenin ekolojik sistemine karışan petrolün temizlenmesinde yeterli midir?
6. Deniz kaplumbağaları üreme alanlarından olan Samandağ sahili için petrol sızıntısı etkilerini en aza indirmek için yapılan çalışmalar nelerdir?
7. Sahilde ve denizde sadece yüzeysel temizlik yapıldığı iddiası doğru mudur?
8-Petrol sızıntısı etkilerini bilen uzman kişiler tarafından/liderliğinde, doğada petrolden arındırma çalışmalarının yapılması sağlanacak mıdır?” -Haber/Cemil Yıldız-