Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eleştiri hem Vakıflara hem Belediyeye

Peyzaj Kötü, Çatı Hala

Peyzaj Kötü, Çatı Hala Yok!

Hatay’ın Antakya’sında, kentin en merkezi noktası olarak kabul edilen, Ulus Meydanı’na bakan yeşil alanın yarı kuru yarı çimenli dağınık peyzajı da Ulu Cami’yi çevreleyen yapıların çatısızlığı da eleştiri konusu oluyor.

“Bu kente gelenlerin ilk uğradıkları yer, burası. Bu kentin en iddialı ‘hoş geldin’i de burada söylenmeli o yüzden. Eksiksiz olmalı her şey. Tam olmalı. Binaları da peyzajı da temiz ve göz alıcı olmalı. Ama ne yazık ki, Hatay’ın Antakya’sında, kentin en merkezi noktası olarak kabul edilen Ulus Meydanı’na geldiğinizde sizi karşılayan hiç bir şey bu tanıma uymuyor.

Asi Nehri duvarları çöp içinde. Ulus Meydanı’na bakan yeşil alan ise yarı kuru yarı çimen içinde. Baktığınızda, EXPO Hatay sloganı gölgesinde ruhuna ‘El Fatiha’ denen bir çevre algısı var! Etrafsa köpek sürülerinden geçilmiyor. Bu meydanın en görkemli yapısı mı? Ulu Cami! Buradaki sıkıntı ise camiyi çevreleyen yapıların hala çatısız ve bakımsız hali.

Vakıflar gibi zengin bir kurumun, kentin bu denli merkezi bir noktada bulunan gayri menkullerine biraz daha özen göstermesini istemek biz turizmcilerin de hakkı bence.”

Antakya merkezli turlar gerçekleştiren Hataylı bir turizmcinin eleştirisinde biriken tespitler hem Antakya’yı yöneten Antakya Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni hem de Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nü, yapılması gerekenler noktasında gündeme taşıyor. Peki, eleştiri sahipleri, eksiklerini tamamlar mı?

-Haber/Tamer Yazar-