Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Emekli Büyükelçi Mithat Rende:

“Golf Sahasında Futbol Oynanmaz”

“Golf Sahasında Futbol Oynanmaz”

Hatay’lı Emekli Büyükelçi Mithat Rende, EkoTurk ekranlarında Eda Özdemir’in sunduğu Küresel Bakış programına konuk olarak, AB liderler zirvesi, Katar ve Körfez ülkeleriyle ilişkiler yanı sıra Türkiye ABD arasındaki diyalog konularında görüş bildirdi.
Em. Büyükelçi Rende; Almanya Başbakanı Merkel’in Türk Oruç Reis gemisini Antalya limanına çekme hareketini sürece yönelik bir jest olarak tanımlamasını haklı bularak; 10-11 Aralık tarihleri öncesinde AB ülkeleriyle Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi açısından yaşananların olumlu olduğunu dile getirdi.
Rende; yine de bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Sevilla haritası adı altında deniz sınırları üzerinden süreci geren açıklamalarını endişe ile takip ettiklerini belirtti. AB liderler zirvesinde Türkiye’ye yönelik bir dizi yaptırımlar uygulanmasının doğru olmayacağını ifade eden Em. Büyükelçi, “Türkiye açısından AB’nin hala stratejik bir hedef olduğunun açıklanması önemlidir” dedi. Türkiye’nin oyunu kuralına göre oynaması gerektiğinin altını çizen Rende; “ Golf sahasında futbol oynanmaz” dedi.
Körfez ülkeleri ve özellikle Katar ile ilişkilerin çeşitlendirilmesinde bir sakınca görmediğini, ilişkilerin uzun süredir devam ettiğini ve burada dikkat edilmesi gereken hususun Katar ile ilişkileri şekillendirirken diğer Körfez ülkeleriyle de ilişkilerin güçlendirilmesi olduğunun altını önemle çizdi. Suudi Arabistan’ın Türk mallarına yaptığı gayri resmi ambargonun ise dostane olmadığını belirtti.
Türkiye ABD ilişkileri açısından yeni seçilen Biden’ın izleyeceği yolun önemli olduğunu ancak; ABD’nin Türkiye gibi önemli bir ülkeyi gözden çıkarma lüksünün olmadığını düşündüğünü söyleyen Rende; “ABD birçok ülke grubuyla olan ilişkilerini güçlendirme yoluna gidecektir. ABD Türkiye ilişkilerinde belki tüm sorunlar çözülemez ama önemli olan ilişkilerin yönetilebilir olmasıdır” dedi. -Sinan Seyfittinoğlu-