Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

En düşük emekli maaşı 12 bin Tl. olmalı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Açlık sınırının 14 bin liraya dayandığı bir dönemde 9 milyon emekli ancak ve ancak 7 bin 500 lira alıyor. Bununla nasıl yaşasın, nasıl geçinsinler” diye sordu.

TBMM Genel Kurulunda konuşan  Gergerlioğlu emeklilerin sağlıkta ilaç ve muayene katkı paylarını ödemeye devam ettiğini belirterek, “Kuruşun hesabını yapmak zorunda olan emeklilerden bu ödemeler alınıyor. Bakın, dul ve yetim emekli maaşları ise daha düşük, 4 bin 500-5 bin 500 arası; olacak bir şey değil. Biz diyoruz ki en düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olsun. Elinizi vicdanınıza koyun, gerçekten bu dönemde, bir ayda 4 bin 500 liraya geçinilir diyorsanız, 7 bin500 liraya geçinilir diyorsanız, size diyecek bir şey bulamam.” dedi.

Kirada olan birçok emekli insanın olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, “Emeklilere durumlarını soruyoruz, diyorlar ki: “bayramlarda torunlarımız gelsin, onlara harçlık verelim’ derdik, şimdi torunlarımızdan harçlık istiyoruz.” durum bu. Ben, yine, intibak yasasının da üç kademe olduğunu ve bunun dönemsel olarak farklı farklı ücretlere tekabül ettiğini ve olmaması gerektiğini, eşitlenmesi gerektiğini söylüyorum, iktidar yetkilileri duymuyor” diye konuştu,(Sami Gökçe)