Emekli Vali İsmet Metin’e son görev

Emekli Vali İsmet Metin’e son görev

Adana’da ölen Emekli Vali İsmet Metin, eşi Nurşen, kızı Senem ile birlikte Antakya’da son yolculuğa uğurlandı.

Ölen Vali Metin’in kızı, Özlem, duygusal konuşmasıyla törene katılanları ağlattı. Antakya’daki cenaze törenine Hatay Valisi Erdal Ata, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof.Dr. Metin Feyzioğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Nihat Matkap, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Fuat Çay, Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl, MKÜ Rektör Vekili Yusuf Önlen, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, İlçe Kaymakamları, emekli Vali Alaattin Turhan, Metin’in kızları Özlem ile Didem, merhumun yakınları ve çok sayıda seveni katıldı.
Emekli Vali İsmet Metin, Hatay Valiliği bahçesinde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Törende konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, merhum Vali İsmet Metin’i uzun yıllardan beri tanıdığını ifade ederek, “Daire Başkanlığı yaptığım dönemlerde kendisi Ağrı Valisi idi. Daha sonra da çeşitli yerlerde yollarımız kesişti. Meslek büyüğümüz olarak hep saygı duyduğumuz, çalışmalarını takdirle izlediğimiz tam bir devlet adamı diyebileceğimiz niteliklere sahip bir valimizdi. Biz onu öyle tanıdık. Daha bir hafta önce kendisi ziyaretime gelmişti. Hatay üzerine, meslek üzerine kendisi ile güzel bir sohbetimiz olmuştu. Bu elim olayı öğrendiğimde derin bir şaşkınlık ve üzüntü duydum. Çok acı bir olay. Tabi ki hepimiz bir gün mutlaka öleceğiz ama gönül arzu eder ki tüm ölümler normal yollardan olsun, böylesi acı olaylar yaşanmasın. Ben; Sayın Valimize, eşine, kızına ve elim hadisede hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet, geride kalanlara başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.
-UNUTULMAYACAK-
Emekli Vali Alaattin Turhan ise şunları söyledi:
“Ben, merhumun Ankara’da mülkiyedeki sınıf arkadaşlarını temsilen ve de özellikle eski Müsteşarımız Metin İlyas Aksoy’u temsilen, onların sevgi, saygı ve dualarını iletmek üzere burada bulunuyorum. O hepimizde öyle bir intiba bırakmıştır ki, asla unutulmayacaktır.
Ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun. Değerli
eşi ve evladıyla onu bugün uğurluyoruz. Allah gani gani rahmet etsin.”
-MEMLEKET SEVDALISIYDI-
Merhum Vali’nin Kanada’da yaşayan büyük kızı Özlem Metin ise yaptığı duygusal konuşma ile herkesi hüzne boğdu. Konuşmasında, “Hayatım boyunca babamın mesleği kaymakamdı, valiydi. Gerçekte ise onun işi, memleketini ve insanlarını sevmek, memleketini düşünmekti” diyen Özlem Metin, şöyle konuştu:
“Babamın sohbetleri, kitapları, hayatının her anı memleketinin sorunları üzerinde düşünmekle ilgiliydi. ‘Hayat, her zaman mücadele ve müsademe demektir’ sözünü hep hatırlatırdı. Babamın ve hepimizin hayatında her zaman destek annem oldu ve her zaman onun yanındaydı. İkisi de hayatları boyunca çok insanda derin izler bıraktılar. Yurdun her köşesinde kurdukları güzel ilişkilerle her zaman hatırlanacaklarına inanıyoruz.”
Valilik bahçesinde düzenlenen törenin ardından, emekli Vali İsmet Metin’in naaşı, eşi ve kızı ile birlikte Antakya Mezarlık Kompleksi’nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından dualar ve gözyaşlarıyla toprağa verildi. -Cemil Yıldız-

 

(Visited 5 times, 1 visits today)