Emekliler Aç Yaşamayı Hak Etmiyor 

Emekliler Aç Yaşamayı Hak Etmiyor 

Şahin, emeklilerin sorunlarını bir kez daha meclis gündemine getirdi

      CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada emeklilerin sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi. Şahin, konuşmasında emeklilerin aç yaşamayı hak etmediğine vurgu yaptı.  

      Türkiye’de 13,2 milyon emekli bulunduğunu ve 7,9 milyonunun asgari ücretin altında bir aylıkla geçinmeye çalıştığını söyleyen Şahin, konuşmasında şunlara yer verdi: “Emekli oluş tarihine göre, 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008’den sonra maaş alanlar arasında büyük farklılıklar var. Emekli maaşları asgari ücretin net tutarında sabitlenmeli, en düşük emekli aylığı asgari ücret neyse o düzeyde olmalı. Adı üstünde asgari ücret, bunun altında ücret mi olur?

      Çalışarak devlete primlerini ödemiş olan emekliler, aç yaşamayı hak etmemektedirler; elektrik, doğal gaz, kira ve gıda gibi temel ihtiyaçlarından 2 kalemi bile ödeyemez durumdalar ve yaşları gereği bir işte de çalışamıyorlar; adı üstünde yaşlı. Yoksa bu kadar zamla asgari ücretli de aç, bulursa ek iş yapıyor. Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıkların en az asgari ücret düzeyine getirilmesi gerekmektedir; bu durum Meclisimize yakışmıyor.”

      Mehmet ÖZGÜN