Emel Korkmaz dan “laiklik” vurgusu

Emel Korkmaz dan “laiklik” vurgusu

İstanbul Okmeydanı’da kahvehaneleri dolaşarak laikliği savunma çağrısı  yapan Halkevi üyesi gençlerin gözaltına alınmasını eleştiren Emel Korkmaz, benzer bir çağrıyı sosyal paylaşım hesabı üzerinden yaptı.

İstanbul Okmeydanı’da bulunduğu belirtilen bir kahvede laiklik propagandası yaptıkları için suçlanan ve şikayet üzerine gözaltına alınan Halkevi üyesi gençlerin okudukları ‘laikliği savunan’ metnin aynısını sosyal paylaşım hesabı üzerinden okuyan Ali İsmail Korkmaz’ın Annesi Emel Korkmaz,  laiklik için insanları mücadeleye çağırmanın ve laikliği savunmanın suç olmadığını söyledi.

Gözaltına alınma nedeni olarak gösterilen metinde yer alan, “Bundan sonra mahallelerimizde IŞİD’çilere, cihatçı çetecilere geçit vermeyeceğiz. Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır. Bu da laiklik bayrağıdır. Laiklik; özgürlük, kardeşlik, insanca yaşam mücadelesi demektir” ifadelerine destek veren Emel Korkmaz’ı yalnız bırakmayan bir diğer isim, Gezi döneminde yaşamını kaybeden Ahmet Atakan’ın Annesi Emsal Atakan oldu. Atakan da benzer bir mesaj verdi, “Laiklik yargılanamaz” dedi.

-Tamer Yazar-