En uzun sahile sahibiz ama…

En uzun sahile sahibiz ama…

Mavi Bayrağımız Yok!

Türkiye, dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak’ta bu yıl da zirvedeki yerini korurken, bir deniz kenti olan Hatay’ın bu listede hala yer alamamasına sebep ne? Önü alınamayan kirlilik mi?

Dünyanın en uzun 15 kumsalı listesinde iki de Türk plajı var. Birincisi, 14 kilometre uzunluğunda olan Hatay’daki Samandağ Plajı, ikincisi ise 12 kilometre ile Antalya’da bulunan Patara Plajı. İki kent arasındaki bu ortak nokta dışında, onları ayıran bir de detay var! Türkiye’deki mavi bayraklı plajlar!
Antalya’da ‘Mavi Bayraklı Plaj” sayısı 206 olurken, Mersin’deki ‘Mavi Bayraklı Plaj” sayısı 8 olarak dikkat çekiyor. Van’daki ‘Mavi Bayraklı Plaj” sayısı ise 1. Hatay’ın bu başlıkta hala tek bir plajı olmaması ise düşündürücü!
Plaj sayısında, 2023 yılında, uluslararası Mavi Bayrak uygulaması yapan 50 FEE üyesi ülke arasında dünya birinciliğini hedefleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay noktasında da bir çalışma yapar mı bilinmez, ama bir turizmcinin eleştirisi oldukça net:
“Çevlik-Arsuz yolu ile turizm yolu inşa ediyoruz ama… Dediğiniz gibi, bu kadar uzun ve görkemli sahillere rağmen, buna dair bir markasal alan yaratmamışız. Yol yapmak da önemli. Peki, yeterli mi? Artık, eldekilere de bir çeki düzen versek mi?” Tamer Yazar