Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Enerji Borçlusu Amik Çiftçisi

Mağdur Edildik! Amik Ovası’ndaki

Mağdur Edildik!

Amik Ovası’ndaki çiftçiler zorda. Aşırı yağışlar nedeniyle uzun bir süre sular altında kalan ve aylarca tarım yapılamayan Amik Ovası’ndaki sıkıntıların sonuncusu, üreticinin elektrik kesintisi oldu! Bu konuda kendilerine ‘çözüm’ sözü veren siyasilere de çağrı yapan üreticiler, AKP ve MHP’li Vekillerin sözlerinde durmadığını, mağdur edildiklerini öne sürdü.
Yaklaşık 1.5 Milyon dönüm sulanabilir arazinin olduğu, ağırlıklı olarak pamuk, mısır ve buğday ekiminin yapıldığı Amik Ovası’nda, enerji borcu yapılandırılacağı sözü verilen çiftçiler, umduklarını elde edememenin sıkıntısını ve üzüntüsünü yaşıyor.
Reyhanlı’nın birçok mahallesinde Enerjisa’ya enerji borcu olan pamuk üreticisi, siyasilerin girişimi ile yapılandırılacağı açıklamalarına rağmen, enerjinin kimi zaman kesilmesi ve yeniden verilmesi uygulaması sonrasında, evlerindeki elektrik ve elektronik araçlar yanı sıra pamuk sulamasında kullandıkları dalgıç trafoların da zarar gördüğünü ve arızalandığını dile getirdi.
Reyhanlı-Kazkeli Mahallesi’nden bir çiftçi, kendilerine söz veren AKP ve MHP’li Vekillerin sözlerinde durmadığını ve mağdur edildiklerini öne sürdü, üzüntüsünü bildirdi.
-BARAJ BİTSİN!-
Eldeki sıkıntılı tablonun bir an önce çözüme ulaşmasını isteyen ve bekleyen Amik Ovası, her kış dönemi, su taşkınları ve beraberinde yaşanan ciddi maliyetlerle de karşı karşıya kalıyor. Bu yılki taşkınlar nedeniyle binlerce dekar tarım arazisi sular altında kalmış, aylarca tarım yapılamamış, mevcut ürünler de büyük zarar görmüştü. Üreticiler, enerji başlığında yaşadıklarını sorun yanı sıra, her sene yaşanan taşkınları önleyecek Reyhanlı Barajı’nın da bir an önce bitirilmesini istiyor ve talep ediyor. -Cemil Yıldız-