Engelli Kim?

Engelli Kim?

Samandağ ilçesinde, kaldırım ortasına, görme engelli çizgileri üzerine dikilen aydınlatma direği ile konulan çöp konteynırı için İlçe Belediyesi ile Toroslar EDAŞ kastedilerek,
“Engelli Haftası’nda engelli yoluna engel, iş bilmez yöneticilerin eseri olabilir” yorumu yapılıyor.

10-16 Mayıs tarihleri, “Engelliler Haftası” olarak kutlanıyor. Hafta içinde, engelliler, sorunlarını ve isteklerini dile getirirken, yöneticiler, halk ve duyarlı vatandaşlar ise bu konuda üzerlerine düşen sorumluluğu hatırlayıp, uygulamaya ve yerine getirmeye çalışır. Bu anlamda Engelliler Haftası, önemli bir periyoda da işaret eder.
Haberimize konu fotoğraf, Samandağ ilçesi, Shell akaryakıt istasyonu yakınlarında yer alıyor. Kaldırımın tam ortasında, renkli şekilde dizili görme engelli yolu var. Görme engelliler, sopa ile yollarını bulabilecekleri bu renkli yol üzerinde yürümeye çalışır. Ancak Samandağ ilçemizdeki olayda, Toroslar EDAŞ, kaldırımın ortasına, dolaysıyla da görme engellilerin yolunun ortasına elektrik direği dikmiş! Bu da yetmemiş, ilçe belediyesi kaldırımın bir bölümünü yontarak, görme engelli yolunu da işgal ederek, çöp konteynırı yerleştirmiş. Açıkça, iki resmi kurumca yapılmış iki ihlal! Tüm bunlara eklenen son şeyse, bir motosikletlinin, aracını, yine kaldırımın ortasına bırakarak sorumsuzluk örneği sergilemiş olması!
Toroslar EDAŞ ile ilçe belediyesinin “Mühendislik harikası!” işine vatandaş duyarsızlığı da eklenince, ortaya böyle bir tablo çıkmış!
Engelliler Haftası’nda engellilerin haklarına tecavüz anlamındaki bu iki yanlıştan, ilgili kurumlar, Toroslar EDAŞ ile Samandağ Belediyesi’nin dönmesini diliyoruz.