Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Engellilerden Sağlık Katkı Payı Alınmasın…

CHP’li Vekil Suzan Şahin

CHP’li Vekil Suzan Şahin TBMM’ye yasa teklifi verdi

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, engellilerden, sağlık hizmetleri sırasında katkı para alınmamasını geçerli kılan bir yasa teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifinde, engelli yurttaşların sağlık hizmeti alırken 14 kalemde ödeme yapmak zorunda bırakıldığını belirten Milletvekili Suzan Şahin’in yasa teklifinde şöyle deniliyor:
“Türkiye nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturan engelli yurttaşlarımız, sosyal devletin önemli yükümlülükleri arasında olan sağlık, eğitim gibi haklara herkes kadar kolay ulaşamamaktadır, birçok engel ile uğraşmaktadır. Sürekli hekim kontrolünde olan engelli yurttaşlarımız, hastaneye adım attıkları andan itibaren muayene, tetkik, tıbbi malzeme, ilaç, reçete vs. olmak üzere, ek olarak cepten 14 kalem katkı-katılım payı ve özel sağlık kurumuna ilave ödeme yapmak zorunda bırakılmaktadır.”
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi veren Şahin, şöyle devam etti:
“Bu vermiş olduğumuz kanun teklifiyle, sağlık hizmetinde alınan katkı paylarının, engelli yurttaşla-rımız için alınmamasını ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmelerini amaçlamaktayız. AKP hükümeti, sosyal devletin gereği olan sağlık, eğitim gibi hakların sağlanmasında engelli yurttaşlarımıza pozitif ayrımcılık uygulamalı, engelleri kaldırma ve yaşam şartlarının iyileşmesi yönünde engelli kardeşlerimize destek olmalıdır. Bizim TBMM’ye sunduğumuz kanun teklifi de bu yöndedir. Umarım, teklif Genel Kurul’a geldiğinde, iktidar Milletvekilleri hırslarıyla değil vicdanlarıyla teklifimize ‘Eevet’ oyu verir ve engelli yurttaşlarımızın sorunlarına az da olsa çözüm getirebiliriz.” -Cemil Yıldız-