Erasmus+ 30 öğrenci, 30 yeni hikaye

Erasmus+ 30 öğrenci, 30 yeni hikaye

Bu proje’de, hayatında ilk kez tekneye binen ve hayatında ilk kez müze gezenler var…
30 Yıldır bir çok gencin hayatında yeni hikayeler yazmasına vesile olan Erasmus, ilimizde de yeni hikayeler yazmaya devam ediyor. Bu kapsamda, İskenderun Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu öğrencilerinden oluşan 30 kişilik öğrenci grubu, “30 Öğrenci, 30 Yeni Hikaye” temalı ücretsiz bir gezi ile Mustafa Kemal Üniversitesi, Antakya Mozaik Müzesi, Habibi Neccar Camii ve Saint Pierre Kilisesi’ni ziyaret etme imkanı buldu.
Gezi hakkında bilgi veren Suçıkağı Paşa Karaca İlkokulu Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Hanefi ZOBAR, 6 yıldır Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Comenius ve Erasmus+ Projeleri ile okullarında eğitimin kalitesini artırmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:
“Okulumuzdaki proje çalışmalarına, 2011 yılında Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına başvurduğumuz Bölgesel Ortaklık Projesi ile başladık. 2011’den bugüne değişik projeler yaptık. Okulumuz, İskenderun ilçesine bağlı bir köy okulu. Köyde imkanlar kısıtlı olduğu için de projelerle öğrencilerimizi desteklemeyi düşündük. Bu projelerle öğrencilerimize yeni ufuklar açtık, onlara yeni fırsatlar sunduk. Yüzlerce öğrencimizi ücretsiz aktivitelerle desteklerken, yine yüzlerce öğrencimizi de Antakya başta olmak üzere, Gaziantep, Ankara, Nevşehir, Mersin illerine geziye götürdük. Yine okulumuzdan 13 tane öğrenciyi Litvanya’ya götürdük. Yaptığımız projelerle, 100’den fazla öğretmenimiz yurtdışına gitti. Yine 100’den fazla yabancı öğretmen ülkemizi ve ilimizi ziyaret etme şansı buldu. Okulumuzun çehresini değiştirdik. En son olarak, başarılı bir şekilde bitirdiğimiz ‘Okulu Bırakma Okulu Yaşa’ Projesi’yle, okulumuzda devamsızlığı ödülle yenmeyi başardık.”

HİKAYELER YAZMAYA DEVAM …
Konuşmasına, yaptıkları projelerle devam eden ZOBAR, şöyle devam etti:
“Bugünkü gezimiz, yine okulumuzun ve İskenderun Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortak olduğu ‘Bugünün Okuyanı, Geleceğin Lideri’ isimli Projemizin bir aktivitesi olarak planlandı. Biz de bunu, Hatay Valiliği AB Proje Koordinasyon Ekibi ile iletişime geçerek ve onların da desteğiyle, Erasmus+ 30. yıl etkinlikleri kapsamında yapmaya karar verdik. Biz, okulumuzda, 6 yıldır öğrencilerimizin hayatlarında hikayeler yazıyoruz ve Erasmus+ ile yazmaya da devam edeceğiz.”
HAYATIMDA İLK KEZ MÜZEYE GELDİM”
Okullarında uygulanan projelerden duyduğu memnuniyeti dile getiren 6/A sınıfı öğrencisi Tuba DİK, şunları söyledi:
“Geçen sene uygulanan ‘Okulu Bırakma, Okulu Yaşa’ Projesi kapsamında, okula düzenli geldiğim için yapılan tüm aktivitelere katıldım. Erasmus+ ile hayatımda ilk kez bowling oynadım, ilk kez tekneye bindim. Bugün de hayatımda ilk kez müzeye gelmiş oldum. Bu projeleri hazırlayarak bizlere farklı yerleri gösteren öğretmenimize ve projelerimize destek veren Türkiye Ulusal Ajansı’na teşekkür ediyorum.”
“ERASMUS+ AVRUPA İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI”…
Erasmus+ programının 30 yıldır birçok hayatı değiştirdiğini belirten ZOBAR, sözlerini şöyle noktaladı:
“1987 yılında, sadece yükseköğretim alanında 3000 öğrencinin hareketliliği ile başlayan Erasmus Programı, zaman içerisinde, eğitimin diğer alanlarını ve gençliği de kapsayarak sürekli gelişti. Socrates, Leonardo da Vinci, Hayatboyu Öğrenme, Gençlik adı altında 7’şer yıllık periyotlarla uygulanan program, 2014-2020 dönemi için ‘Erasmus+’ markası altında yeniden yapılandırıldı. Bugün, Erasmus+ Programı, yükseköğretimle birlikte okul eğitimi, yetişkin eğitimi, mesleki eğitim, gençlik ve spor alanlarındaki projelere destek vererek, Avrupa’nın beşeri sermayesinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlıyor. Erasmus+, 30 yılda 9 milyon kişinin hayatına katkıda bulundu.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)