Erasmus İle 5 Ülke Gençleri Birarada

Erasmus İle 5 Ülke Gençleri  Birarada

Sportif Etkinlikler

Türkiye’den, ilimiz Belen gençleri katıldı…

Erasmus Projesi ile ilimiz-ülkemiz ile 5 ülke gençleri, sportif etkinliklerde buluştu. Geçtiğimiz günlerde Romanya’nın Targu Frumos şehrinde gerçekleşen ‘Sports Activator’ isimli Erasmus+ Spor Destekleri Küçük İşbirliği Ortaklıkları kapsamındaki projeye, Belen Kaymakamlığı’nı temsilen Pınar Çorbacıoğlu, Cengiz Arslan ve Ebru Buz katılım gösterdi.
Proje kapsamında, 5 farklı ülkeden (Türkiye, Romanya, İspanya, Yunanistan ve Bulgaristan) katılım gösteren gençlik çalışanları; sporun önemi, sporun aktifleştirilmesi ve gençleri spor yapmaya teşvik etme konularında fikir alışveriş yaparak, bununla ilgili çeşitli saha çalışmaları gerçekleştirdi. Proje; Mihaela Diana Podariu tarafından, Super Tineri (ASIRYS) Derneği’nin ev sahipliğinde, Belen Kaymakamlığı işbirliğinde gerçekleşti. 1 ay süren yoğun eğitim programı ve saha çalışmalarının ardındaki temel amaç, yerel halktan olan insanlar için sporun aktifleştirilmesini arttırmak ve katılımcıların da bu konu hakkındaki bilgilerini geliştirmekti. Proje kapsamında, 10 farklı yerleşim birimi, saha çalışmaları kapsamında ziyaret edildi, 100’den fazla öğrenci ile sportif faaliyetler gerçekleştirildi. Her ülkenin düzenlediği kültür gecesi aktiviteleriyle birlikte, katılımcıların, diğer ülkelerin kültürlerini tanımalarına ve kendi ülkelerini tanıtmalarına olanak da sağlandı. Aynı zamanda bu gecenin faydalarından biri de; dünya barışına katkı sağlamak, dostluk ve hoşgörü bilincini geliştirmek ve farklı kültürleri tanımak oldu.
Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, Belen Kaymakamlığı’nı temsilen şu ana kadar yurt dışında; Malta, Hırvatistan, İtalya, Romanya gibi farklı ülkelerde 210 öğretmen ve öğrencinin Avrupa Birliği finansmanı kapsamında ücretsiz olarak eğitim aldıklarını ifade ederken, katılımcılara kaliteli bir proje eğitimi sunan Romanya Super Tineri ekibine, koordinasyonu sağlayan Kaymakamlık Proje Koordinatörü Yeliz Sevim’e ve proje katılımcılarına teşekkürlerini iletti. -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)