Erasmus Life Projesinde Hareketlilik

Erasmus Life Projesinde Hareketlilik

İlk Ses Necmi Asfuroğlu A.L.’den

Erasmus+ Life is Art; Art is Life Projesi’nin ilk hareketliliği, Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

İlimiz Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’ndeki Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nin ortağı olduğu Erasmus+ KA 229 (2020-2023) Life is Art; Art is Life projesi’nin C1 Öğretmen Hareketliliği, 21-27 Kasım tarihleri arasında; İtalya, Hırvatistan, Litvanya, Yunanistan ve Letonya’dan gelen katılımcılarla ilimizde gerçekleştirildi. Okul Müdürü Ömer Uğur Aydın, proje başlangıcında, konuklara iyi dileklerini içeren bir ‘hoş geldin’ konuşmasından sonra, Proje Koordinatörü / İngilizce Öğretmeni Mehmet Susam ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mustafa Akıncı eşliğinde, katılımcılarla okulun farklı birim ve odaları gezildi.

Katılımcıların kendi kültürlerini yansıtan hediyelerin karşılıklı olarak verilmesinden sonra, okul sunumları ve öğrenci anketlerinin değerlendirilmesi yapıldı. Bu arada Okul Aile Birliği ve velilerin hazırladığı, Hatay’a ait yöresel lezzetlerden oluşan zengin bir öğle yemeği de misafirlerle beraber yenildi.

Günün ikinci bölümünde, okul idaresi ve proje öğretmenleri, misafirlerle beraber, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Gülistanı’ı makamında ziyaret etti. Okul yönetiminden yapılan açıklamada, “Projemize ve misafirlerimize yakın ilgi gösterip, samimi duygularını paylaşan Defne İlçe Milli Eğitim Müdürümüze okul olarak teşekkür ediyoruz” denildi.

Proje kapsamında, katılımcılara, okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Melek Sürmeli Akar tarafından, ebru sanatı uygulamalı olarak anlatıldı ve daha sonra atölye çalışması yapıldı. Bu arada, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü ziyaret edildi, oradaki sanatsal çalışmalarla ilgili bilgi edinildi. Yabancı katılımcılar, Görsel Sanatlar ve İngilizce Derslerine katılım sağlayıp, öğretmen ve öğrencilerle sohbet ederken, proje tanıtım ve eTwinning sunumları da gerçekleştirildi.

Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Özlem Seyfi eşliğinde, öğrencilerden oluşan müzik grupları tarafından, ülkemiz ve ilimiz kültürünü yansıtan şarkılar da söylenirken, projenin hafta içindeki etkinlikleriyle ilgili şu bilgi aktarıldı:

“Hafta boyunca, İngilizce rehber eşliğinde; Saint Pierre Kilisesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Habib-i Neccar Camisi, Uzun Çarşı, Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Havra, tarihi Antakya sokakları, köprü meydanı ve Atatürk Parkı, Harbiye Şelalesi, Defne Koza Evi, Saint Simon Manastırı, Vakıflı ve Hıdırbey Köyleri, Cam Müzesi, Müze Otel, Samandağ Çevlik ve Ziyaret, Titüs Tüneli ve Kaya Mezarları gibi, Antakya ve Samandağ’ın eşsiz tarihi yerleri ve doğal güzellikleri gezilmiştir. Bunun yanında, gastronomi şehri olan Hatay’ın zengin mutfağına dair, farklı mekanlarda eşsiz lezzetler de tadılmıştır. Misafir öğretmenler; okulumuza, idare ve öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ayrı ayrı teşekkürlerini bildirerek, Hatay’ımıza ve kültürümüze hayran kaldıklarını her daim dile getirmişlerdir.

Projesi sertifika töreninin ardından ikinci hareketliliğin Yunanistan’da olması kararlaştırılıp, Hatay’da, Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nin ev sahibi olduğu C1 Öğretmen Hareketliliği son bulmuştur.” -Mutlu Yanık-