Erasmus Şovu

Erasmus Şovu

Türkiye, Romanya ve İtalya Dans Grupları Gösterisi…

“Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısı üç dilde seslendirildi

Belen Kaymakamlığı’nın Erasmus+ Projesi final gösterisi ile Kültürler Buluşması gerçekleşti. Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen ve Belen Kaymakamlığı tarafından yürütülen “Culture Brings Us Together” adlı Proje’nin final gösterisi; Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Müdürü Prof.Dr. Zafer Savaş Doğantan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan ile öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla 20 Kasım Pazartesi günü Bahçeşehir Koleji konferans salonunda İtalyan, Romen ve Türk katılımcıların eşliğinde gerçekleştirildi.
Proje Koordinatörü Yeliz Sevim’in açılış konuşmasıyla başlayan program; Romanya, Türkiye ve İtalya’ya özgü geleneksel dansların bir arada yapılması, her ülkeye ait şiirlerin okunması ve kültürlere ait öykülerin anlatımıyla devam etti.
-AYNI DİLE GEREK YOK-
Proje Koordinatörü Yeliz Sevim, burada yaptığı konuşmasında, “İnsanların iletişim halinde olması için aynı dili konuşmalarına gerek yoktur. İnsanları birbirine bağlayan ortak değerler bulunmaktadır. Projenin amacı; İtalya, Romanya ve Türkiye’ye özgü geleneksel değerleri danslar ve müzikler eşliğinde harmanlamak, kültürleri tanımak, kaynaşmayı sağlamak, sevgi, barış, hoşgörü ve dostluk içinde yaşadığımızı herkese göstermektir” dedi.
-DOSTLUKLAR PEKİŞTİ-
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın ise, başka ülkelerden gelip birbirini tanımayan 24 gencin sadece bir haftalık süre içerisinde, farklı kültürlere sahip olmasına rağmen ortak bir noktada buluştuklarını gördüğü için çok mutlu olduğunu ve bu proje sayesinde ülkelerarası dostlukların pekiştiğini belirtti.
“Bir Başkadır Benim Memleketim” adlı şarkının 3 farklı dilde söylenmesiyle, kültürlerin harmonisinin en güzel örneği olan program son buldu. -Mehmet Özgün-