Erdoğan, Hatay’da açıkladı:

Erdoğan, Hatay’da açıkladı:

Eski stadyum Millet Bahçesi olacak

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin itfaiye meydanında düzenlenen mitingine katıldı, vatandaşlara hitap etti. Yoğun bir kalabalığın yer aldığı mitingde, Erdoğan, övgüler yağdırdığı ilimize 16 yılda 27,5 katrilyonluk yatırım yaptıklarını söyledi.
Erdoğan, Hatay modelini tüm dünyaya yayacaklarını, barış içinde bir arada yaşamanın şehri olduğunu belirttiği Hatay’ı çok daha cazip hale getireceklerini vurguladı ve şunları dile getirdi: “Hatay, bizim baştacımız, gurur ve ilham kaynağımızdır. Hatay, 29 Haziran 1930 tarihinde özgürlüğüne kavuştu. Hatay’ın kapısını seçim zamanı çalan, hatırlayanlardan olmadım. Başbakanken de geldim, Cumhurbaşkanıyken de geliyorum, sizlerin mutluluğunuza ortak oldum. Zeytin Dalı sebebiyle de 2 kez geldim Hatay’a.
Hatay’a 2 yıl içerisinde 2750 kişilik yurtları gençlerimizin hizmetine sunacağız. Hatay’a, 25 bin seyircili bir stadyum kazandırıyoruz. Stadyumun inşaatını inşallah bu yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Millet bahçelerinden birini de Hatay’a kazandırıyoruz. Eski stadyumu millet bahçesi yapacağız. Yeni bir projem daha var, onu söyleyeyim… Millet kıraathaneleri kuracağız. Burası, tamamen kitaplarla dayalı döşeli, kütüphane, içinde çayı kahvesi olacak, gençlerimiz-yaşlılarımız gelecek, hem kitabını alacak, hem çayını kahvesini yudumlayacak. Buralar ücretsiz ve 24 saat açık olacak. TOKİ ile 8 bin konut projesini hayata geçirdik, bölünmüş yolları 502 kilometreye çıkardık. Nasıl ki Ferhat Şirin için dağları deldiyse, biz de Hatay için Amanos Dağları’nı deliyoruz. Hatay Havalimanımıza 4 milyonluk bir terminal binası kazandırdık. Hatay, bir tarım şehri, ama tarım alanında potansiyelini kullanamıyordu. Hatay’ın su hasretini bitirecek, kalkınmasını hızlandıracak 4 baraj, 2 gölet daha inşa ediyoruz. Ayrıca 346 bin dekar tarım arazisini daha suya kavuşturuyoruz.
Hataylı çiftçilerimize 2.2 katrilyonluk destek verdik. Turizm kapasitesini artırmak için de 2 adet kültür hanı inşa ediyoruz. Uzun Çarşı’yı da restore ederek sizin hizmetinize sunacağız.”
Mehmet ÖZGÜN