Erdoğan İskenderun’da hizmetleri anlattı

Erdoğan İskenderun’da hizmetleri anlattı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Pazar günkü İskenderun mitinginde, ağırlıklı olarak bu ilçemiz ile ilimize yönelik AKP hükümetleri döneminde yapılan hizmetleri anlattı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, miting alanındaki konuşmasında şunları söyledi:
“Sadece İskenderun’da 67 okul inşa ettik. Fatih Projesi’yle, öğrencilerimize 2 bin 862 tablet dağıttık. Okullarımıza 834 akıllı tahta kurduk. İlçedeki okullara 688 öğretmen atadık. İskenderun Teknik Üniversitesi’ni kurduk. Önümüzdeki sene, bin kişi kapasiteli yükseköğrenim yurdunu ilçemize kazandırıyoruz. Sağlıkta, İskenderun’a 250 yataklı devlet hastanesi ile birlikte toplam da 6 tesis kazandırdık. Şehir Hastanesi standartlarında 600 yataklı dev bir hastane kurmak için çalışmalarımız başlattık. İlçemizde, 2002 yılında 1 tane bile diyaliz cihazı yokken, bugün kamu ve özelde toplam 136 adet diyaliz cihazıyla hizmet veriyoruz. 2002’de İskenderun’da 1 adet 112 acil istasyonu varken, biz bu sayıyı 9 adet 112 acil istasyonuna ulaştırdık. Bizden önce 1 adet ambulansla hastaların yardımına koşuluyorken, bugün 9 adet ambulans faaliyet gösteriyor. İlçemizde helikopter ambulans ile de 112 acil sağlık hizmeti veriyoruz. 2002’de toplam hastane yatak sayımız 659’ken, bugün kamu ve özelde toplam 988 yatak kapasitesine çıktık. Evde sağlık hizmetlerinin başladığı günden bugüne İskenderun da 5.386 vatandaşımıza evde sağlık hizmeti verdik.
Hastanelerimizdeki koğuş sisteminden nitelikli yatak sistemine geçiyoruz. İskenderun’u doğalgazla tanıştırırdık. İlçemizde bugüne kadar 1.305 adet konut projesini hayata geçirdik. 2B yasasıyla, 2.190 hak sahibine tapularını teslim ettik. İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nin otoyol bağlantısını tamamlıyoruz.
Toprakkale- İskenderun yolunu önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. İskenderun Pirinçlik Barajı’nı kazandırdık. Barajın sulama şebekesi inşaatı için çalışmalarımızı başlattık. İnşa ettiğimiz risale hattı ve arıtma tesisiyle beraber İskenderun’un içme suyu sorununu çözdük. İskenderunlu çiftçilerimize 19 milyonluk tarımsal destek verdik.
Önceki ay Amik Ovası’ndaki sel felaketi nedeniyle ortaya çıkan sıkıntıları biliyorum. Sel afetinde tarım sigortası yaptıranlara Tarsim tarafından hasar ödemeleri yapılıyor. Sigortası olmayanlara ise İl Acil Destek Ödeneği’nin imkanları dahilinde gerekli adımları atacağız. Türkiye genelinde, bu yılın Ocak, Şubat döneminde çiftçilere 5 katrilyonluk destekleme ödemesi yaptık. Mart ayı içerisinde 3 Milyar 716 Milyonluk destekleme ödemesi daha gerçekleştiriyoruz. Böylece, yılın ilk 3 ayında çiftçilerimize toplamda 8 Milyar 770 Milyon Liralık destek sağlamış olacağız.
Hataylı ve İskenderunlu çiftçilerimiz de bu ödemelerden paylarını alacaktır. İskenderunlu girişimcilerimiz, gümrük laboratuvar işlemleri için çevre illere gitmek zorunda kalıyordu. İnşallah bu meseleyi artık kalıcı olarak çözüme kavuşturuyoruz. İskenderun’a bir Gümrük Laboratuvarı açıyoruz.”
-ATAKAŞ CAMİDE NAMAZ KILDI-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından, İşadamı Recep Atakaş tarafından yaptırılan Nihal Atakaş Camisi’ne gitti ve namazını burada kıldı. Belen ilçesine de geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, burada halka hitap etti. Cumhurbaşkanlığı otobüsünün üzerinden vatandaşlara hitap eden Erdoğan, Belenlilere şöyle seslendi:
“Belenin saygı değer güzel insanları… Sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bizim vatansever, milliyetperver olmaktan başka, bu ülkede bir, beraber olmaktan başka gayemiz olamaz. Onun için ‘Rabia’ diyoruz. Rabia’mızda ne var? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bu terör örgütlerine, bu teröristlere ülkemizi böldürtmeyeceğiz. Bölemeyecekler. Bayrağımızı indiremeyecekler. Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, bana her şey sizi, Belen’i hatırlatıyor.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, daha sonra akşam saatlerinde Hatay Havalimanı’ndan havayolu ile ilimizden ayrıldı. -Cemil Yıldız-