Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ertem, sağlıkta para ödemelerini eleştirdi

Eller, vatandaşlarımızın üzerinden çekilsin!

Eller, vatandaşlarımızın üzerinden çekilsin!

CHP Milletvekili Birol Ertem, vatandaşın hastaneye gidemediğini, gitse bile 10 ayrı yere para ödeyeceğini belirterek, Hükümet’e “Ellerinizi vatandaşın üzerinden çekin” mesajı verdi.
Yazılı açıklamasında, hastanın muayene sonrası ilaç katılım payı verdiğini ve yüzde 20 muayene katılım payı vermek zorunda olduğunun altını çizen Ertem, şöyle devam etti:
“Vatandaş, muayene olacak, onun için de 6 lirayla 15 lira arasında katılım payı verecek. Reçete ücreti verecek. Doktor reçete yazacak. İlaç almak için, onun için de kağıda para verecek. Eşdeğer fiyat farkı verecek. Kutu başına, üç kutudan fazla ilaç olursa, ayrıca para verecek. Özel hastaneye yüzde 200 fark ücreti verecek. Tetkik fark ücreti verecek, erken muayene fark ücreti verecek, öncelikli tetkik ücreti verecek, istisnai sağlık hizmeti ücreti verecek. Zaten vatandaşımıza ne veriyorsunuz da, bu paraları istiyorsunuz?
Bu farkları ödememek için insanlarımız bekliyor, iyice hastalandıktan sonra acil servise gidiyor. Acil serviste para yok, orada muayene oluyor. Evet, bu çok acı. Türkiye nüfusu 80 milyon. Acil servise başvuran hasta sayısı bir yılda 110 milyon 915 bin kişi. Nüfustan daha fazla acil servise başvuruyor.
Bizim anlayışımız, ulaşılabilir ve herkesin sağlık hizmetlerinden parasız bir şekilde yararlanmasını gerektiriyor. Batı, şehir hastanelerinden vazgeçti. Bizim iktidar sahipleri ise ısrar ediyor. Herkesin rahatlıkla ulaşabileceği yaklaşık 10 tane yapılabilirdi, 1 şehir hastanesine harcanan parayla. Bunun bedelini vatandaş ödüyor. Asgari ücretle zar zor geçinen yurttaşlar ödüyor. Halkın sağlık ihtiyaçlarına uygun yeni düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir.” -Gökay Gökdemir-