Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ertem soru önergesi verdi

Hassa’ya gümrük kapısı… Hatay

Hassa’ya gümrük kapısı…

Hatay CHP Milletvekili Birol Ertem, TBMM’ye sunduğu önergesinde, Hassa’ya gümrük kapısı açılması gerektiğini bildirdi ve Bakan Tüfenkçi’ye bu yönde çalışma olup olmadığını sordu.
CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem’in, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yanıtlanması istemli önergesi şöyle:
“Zeytin Dalı Operasyonu’nun Hassa ilçesinden başlamasından sonra, Hassa, jeopolitik açıdan önem taşıyan bir hal almıştır. Hatay’a yapılması düşünülen en büyük Organize Sanayi’nin Hassa ilçesinin sınırları içinde olması, Gaziantep Organize Sanayi’ye yakın olması ve yapılması planlanan tünelle İskenderun Limanı’na bağlanması Hassa’yı ekonomik açıdan da bir merkez haline dönüştürecektir. Çukobirlik, Zirai Donatım, Toprak Mahsulleri, Askerlik Şubesi, Hapishane, TEDAŞ, Tekel gibi kurumların Hassa’dan alınıp komşu ilçelere taşınmasıyla Hassa ilçesi prestij ve ekonomik açıdan kayba uğramıştır.
Bu çerçevede;
1) Afrin ve Suriye’nin yeniden inşası ve yapılandırılmasında konum olarak uygun olan ve ekonomik açıdan zor günler geçiren Hassa İlçesi’nin ekonomisini canlandırmak amacıyla Hassa’ya gümrük kapısı açmayı planlıyor musunuz?
2) Hassa İlçesi için gümrük kapısı açılmasını isteyen vatandaşlarımız tarafından bakanlığınıza istek ve talepler gelmiş midir?
3) Türkiye’nin en büyük tır filolarından birine sahip olan Hatay’da Suriye savaşı ve Afrin operasyonundan etkilenen nakliyecilerin işleri durma noktasına gelmiştir. Nakliye sektörünü de canlandırmak için Hassa’ya da gümrük kapısı açılması elzem değil midir.” -Gökay Gökdemir-