Erzin Belediye Meclisi kararıyla

Erzin Belediye Meclisi kararıyla

10 Mahalle “Kırsal Mahalle “ Oldu

Erzin Belediye Meclisi önceki gün, Hatay’da ilk kez olarak, 10 Mahalle ile ilgili “Kırsal Mahalle” kararı aldı.

Hatay’ın büyükşehir statüsü ile birlikte 7 yıl önce Köyden mahalleye dönüşen 10 mahallenin kırsal mahalle olması, Erzin Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi.
Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, yaptığı açıklamada, söz konusu kararın Büyükşehir Meclisi’nde de onaylanması halinde, mahallelerin kırsal mahalleye dönüşmüş olacağının altını çizerek, “Mahallelerimize ve Erzin’imize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
KIRSAL MAHALLE NEDİR?
Büyükşehir Belediyesi statüsüne sahip 30 ilde, 16 bin 220 köy ve 1053 belde bir gecede mahalleye dönüştürüldü. Köyleri mahalleye dönüştüren Büyükşehir Yasası’ndaki değişiklik, 12 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. İlk yerel seçimde, 30 Mart 2014’te bu yasa yürürlüğe girdi. Seçime köylü olarak giren 16 bin 220 köy ve 1053 beldenin sakinleri, seçimden sonra şehirli oldular. Köyleri ve beldeleri de mahalle oldu. Köy ve belde statüleri kaldırıldı.
Köylerin mahalleye dönüştürülmesinin, tarıma ve kırsal yapıya çok büyük zarar verdiği belirtiliyor. Bazı meralar satıldı, bazıları da imara açıldı.
Kırsal mahalle kabul edilen yerleşim alanları vergi, su bedeli ve bazı harçlardan muaf olacaklar veya indirim uygulanacak. Yasal düzenlemeye göre, kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre alınması gereken emlak vergisinden muaf olacak.
Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak.
Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak. Bu kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanacak. Kırsal mahallelerde su faturaları % 50 indirimli olacak. Kırsal Mahallelerin, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinden hizmet alma şansı sürecek. Daha önce köylere hizmet götüren İl Özel İdareleri, 30 Büyükşehirde kaldırıldı. Yeni yasa ile beraber, İl Özel İdaresi kurulmadı. Belediyeler, hizmet götürmeye devam edecek. Kırsal mahallelerin muhatabı yine belediye olacak. -Cemil Yıldız-

(Visited 3 times, 1 visits today)