Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eski Hatay Valisi’nden müdahale

Başkentte ekmek fiyatı değişmedi

Başkentte ekmek fiyatı değişmedi

200 gram ekmeğin 1 liradan ‘1 lira 25 kuruş’a çıkarılmasına itiraz eden Ankara Valiliği’nin girişimi ve Ticaret Bakanlığı’nın devreye girmesiyle beraber, vatandaşa yansıyan ‘ek zam’ geri alındı! Eski Hatay Valisi-bugünün Ankara Valisi Ercan Topaca’nın bu takdir gören girişimi, Hatay’da Erdal Ata tarafından da hayata geçirilir mi?

Tarihler 7 Eylül 2018’i gösterirken, Ankara’dan yansıyan bir haber, vatandaşı da, maliyeti her geçen gün artan sofrasını da mutlu etti. Habere konu olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son dönemde tartışmalara neden olan un fiyatlarına ilişkin yaptığı o günkü açıklamasında “Fakirin fukaranın ekmeğini fırsat bilip bunu bir şekilde kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum, vatandaşın ekmeğine göz diktirmeyeceğiz. Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok” ifadesini kullanmıştı. Ancak bugün Hatay’da ekmek 1 değil 1.25 TL ve yılbaşına daha 3 ay var! Vatandaş mı? Sofrasını ve midesini omuzlayan ekmeğin zamlanmasından hiç memnun değil. Tam da bu noktada Ankara’dan yansıyan son gelişme de buna dair.
-TOPACA FARKI-
Benzer bir zam hikâyesinin yaşandığı Ankara’da ise ekmeğe gelen yüzde 25’lik zam Ticaret Bakanlığı’nca durduruldu. Ankara’da 1 lira olan ekmeğin fiyatı, Hatay’da da yaşandığı gibi 1.25 liraya yükselmişti. Zamma itiraz eden Ankara Valiliği, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’yle zam konusunda uzlaşma arayacağını duyurmuş, ardından devreye giren Ticaret Bakanlığı ise zammı durdurduğunu açıklamıştı. Açıklamada, Bakanlığın görüşü alınmaksızın ekmekte yapılan fiyat artışlarının ‘hükümsüz’ olduğu belirtilmişti.
Eski Hatay Valisi, bugünün Ankara Valisi Ercan Topaca imzalı yapılan açıklama ise şöyle:
“Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin, 25 Eylül 2018 tarihli ekmek fiyat tarifesinin değiştirilmesine ilişkin kararı, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62 inci maddesi hükümleri çerçevesinde, Ankara Valiliği ile Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcileri arasında yapılan müzakereler neticesinde, 01.10.2018 tarihinden geçerli olmak üzere iptal edilmiş ve eski tarife üzerinden ekmek satışlarının devamına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
-FİYAT AYARI-
Ticaret Bakanlığı’nın Ankara’da ekmek zammını onaylamamasının ardından fırıncıların zam ısrarı ise devam ediyor. Ekmekte fiyatın 1.25 liraya yükseltilmesi teklifinin geri çekilmesinin ardından yeni fiyat belirlemek üzere hazırlıklar yapılıyor. Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, 10 gün içinde esnafı mağdur etmeyecek yeni bir fiyat teklifi sunacaklarını açıklarken, gözler ‘bizde ne olur’ kısmına çevrildi bile.
-SIRA BİZDE!-
Hatay’daki çalışma yoğunluğu, yapılanları takip şekli ve yerinde denetimleri ile ‘çalışkan ve örnek Vali’ olarak değerlendirilen bugünün Ankara Valisi Ercan Topaca ile geri adım attırılan zammın ardından gözler Hatay Valisi Erdal Ata’ya çevrildi.
Bu konuda konuşan bir vatandaşın beklentisi de bu yönde:
“Günde kaç ekmek mi yiyoruz? Bunu sormadan önce ‘ne yiyemiyorsunuz’ diye sor sen! Yiyemediğimiz çok şey var, haberin var mı? Onu yaz önce! Ekmeği yazma! Çünkü ekmek kalmış bir tek! Soframızın başköşesinde bir tek o kalmış! Şimdi oldu mu sana 1.25 Lira! Günde 7-8, bazen 10 ekmek. Peki, ne olacak? Yemeğimiz aynı yemek? Tabaklara koyduğumuz da! Ekmeği mi azaltalım? Bunu yapamayacağımıza göre, alsınlar o 25’i geriye! Olmaz mı?”
-FIRSATÇILIK!-
Yaşananlara işaret eden ve soruna çözüm bulunmasını isteyen isimlerden biri de Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz oldu. Teksöz, sosyal paylaşım hesabı üzerinden konuya ilişkin yaptığı değerlendirmesinde şunları söyledi:
“Un fabrikaları ne oldu da, 1 torba francalı somun ekmek un torbası 65/70 TL’den 100 TL’ye çıktı? El vicdan. Fırıncı esnafımızı zor durumlara koydunuz. Geri vites, hadi bakalım… Fırsatçılığı bırakın! Günahtır, yazıktır.”
Bu mesaja bir takipçinin eklediği ise şu oldu:
“Sayın başkanım, Ticaret Bakanlığı, Ankara’daki ekmek zammını geri aldırdı. Ankaralı uygun fiyattan ekmek yerken, Hatay halkı neden zamlı ekmek alsın? Başta Birlik Başkanı olarak size ve İl Ticaret Müdürlüğü’ne, Belediye Zabıta Amirliği’ne, görev düşmekte. Saygılarımla.”
-BAKANLIK AYARI-
Ticaret Bakanlığı’nın, 28 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” ile market ve bakkallarda satılan ekmekte kar marjının sınırlandırılması mevcut durumu ne kadar değiştirir bilinmez ama, esnafı da vatandaşı da mağdur etmeyecek yeni bir fiyat teklifinin Hatay’daki
sürece de bir an önce eklenmesi gerekiyor. -Tamer Yazar-