Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eski kentin tescil bekleyeni…

Sıcacık, kimyonu ve tuzu

Sıcacık, kimyonu ve tuzu da yanında!

Kimi zaman fırınlardan alırız, sıcacık halini, tuzu ve kimyonu unutmadan. Kimi zamanda, elindeki tepsisiyle bağırır bir tanesi, “Simittttt…” diye. Geleneksel damak zevkinin tescil bekleyen tadı, Antakya’nın da vazgeçilmezi.

Antakya Carra Peyniri, Antakya Kağıt Kebabı, Antakya Küflü Sürkü (Çökeleği), Antakya Künefelik Peyniri, Antakya Künefesi, Antakya Sürkü (Antakya Çökeleği), Antakya Tuzlu Yoğurdu, Dörtyol Mandarini, Hatay Ceviz Reçeli, Hatay Defne Sabunu, Hatay Kabak Tatlısı, Samandağ Biberi, Kırıkhan Kavunu, Hatay İpeği ve Samandağ Ney-i…

Hatay coğrafyasının Coğrafi İşaret serüveninin şu ana kadar tescil almış isimleri, Antakya’dan Defne’ye, Samandağ’dan Reyhanlı ve İskenderun’a, yöreselin kimliğini diğerlerini anlatıyor. Bu anlatımın şu ana kadar dışında kalmış Antakya Simidi ise gündelik hayatın içinde, tuz ve kimyon eşliğinde damakları şenlendirmeye devam ediyor.

Geleneksel damak zevkinin tescil bekleyen tadını, başının üzerinde tuttuğu tepside üst üste dizen simit satıcısının “Simittttt…” çağrısıysa, tescil sırasında bekleyişini sürdüren, Antakya’nın vazgeçilmezi için!

Tamer Yazar