Eski Otel Yeri de

Eski Otel Yeri de

Yeşil Alan Olsun

Bir şeyleri değiştirmek için bir araya gelenlerin kullandığı en popüler platformlardan biri olan ‘Change.Org’, bu defa ‘Eski Antakya Otelinin yeri yeniden beton olmasın’ başlığında bir tartışmayı imzaya açtı.
Şu ana kadar yüzlerce kişinin imza koyduğu ‘anket’ için yapılan açıklama ise şöyle:
“Hatay kent merkezinde, Antakya Atatürk Parkı dışında insanların beton yığınları arasında soluklanabileceği yeşil bir alan bulunmuyor. Yıllar boyunca artan nüfusun beraberinde getirdiği kentleşme olgusunun gölgesinde kalan Antakya, yeşil alanlar bakımından fakir kaldı. Bu gerçeklerin konuşulduğu ve herkes tarafından bilindiği bir dönemde, kent merkezinde bulunan Büyük Antakya Oteli’nin yıkılması sonrasında boşalan büyük alana Polis Evi inşa edilmek istenmektedir. Şehir merkezinde var olan trafik keşmekeşini yeni bir bina inşa ederek daha da arttırmak yerine, şehir dışında yer alan yüzlerce boş alandan herhangi biri Polis Evi için tahsis edilemez mi? Bugüne dek şehir merkezi dahilinde tahrip edilerek kentleşmeye kurban edilen sayısız yeşil alan düşünüldüğünde, Büyük Antakya Oteli’nden boşalan yer, kente nefes olacak yeni bir yeşil alan olarak hediye edilemez mi? Medeniyetlerin hoşgörü birikimine yüzyıllardır ev sahipliği yapan; EXPO 2021’in ev sahibi ve UNESCO’nun tescilli Gastronomi Kenti Hatay’a konuk olacak yerli ve yabancı turistleri kent merkezinde imrenilen botanik zenginliği yansıtan yeşil bir alanla karşılamak, sürdürülebilir bir turizm politikasının gereği değil midir? Günü kurtaracak yapılaşma hamleleri yerine, soluk alması gün geçtikçe zorlaşan geleceğimize Hatay’dan bir nefes veremez miyiz?”
Kurumsal ‘çevreci’ kimliklerin sessiz kaldığı süreçte şu ana kadar biriken imzalara ve taleplere kent idarecilerinin cevabı ne olacak, işte merak edilen asıl nokta bu! -Tamer Yazar-

(Visited 5 times, 1 visits today)