Esnaf Dostu Belediye Antakya Belediyesi…

Esnaf Dostu Belediye Antakya Belediyesi…

Nikah harcı ve otopark ücretinden sonra dün de işyeri açma ruhsat harcı indirimi gerçekleşti. Sıra, tabela-ilan reklam vergisinin düşürülmesinde. Tarihi, 1 Eylül…

Antakya Belediyesi, esnafı rahatlatan çok önemli kararlar alıyor. Geçtiğimiz günlerde nikah ücretlerinde indirime giden Antakya Belediyesi, araç sahiplerinden gelen şikayet ve yakınmalar üzerine, otopark ücretinde de ciddi bir indirime gitmişti. Antakya Belediyesi, bu kez işyeri açma ruhsatları harcını düşürdü. Antakya Belediye Meclisi, dün gerçekleştirdiği toplantısında, işyeri açma ruhsatlarını düşürdü.
Daha önce m2’si 20 TL olan işyeri açma-çalışma ruhsatlarında yeni tarife şöyle oldu:
-1.Bölgede (Merkez Mahallelerde) m2’si 7 TL’ye,
-2.Bölgede (Merkeze yakın, eskiden Belde olup mahalleye dönüşen) m2’si 5 TL’ye,
-3.Bölgede (eskiden köy statüsünde olup mahalleye dönüşen) m2’si 3 TL’ye düşürüldü.
Antakya Belediyesi’nin, esnaf dostu uygulamalarına, 1 Eylül’deki Meclis toplantısında bu kez tabela-ilan reklam vergilerini düşürme girişimi ile devam edeceği bildirildi.
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, dün başkanlık ettiği Meclis toplantısı sonrası şu açıklamayı yaptı:
“Dün oybirliğiyle aldığımız Meclis kararının, yasa gereği yaklaşık 10 gün içinde onay sürecinin ardından indirimler resmen uygulamaya geçecektir. Değerli esnafımıza ve tüm hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.
Bu vesileyle bir müjdeyi daha sizlerle paylaşmak isterim.
Nikah ve otopark ile işyeri açma ruhsatı harçlarında yaptığımız indirimlerden sonra, tabela ve ilan-reklam vergilerinin de düşürülmesine yönelik tarifeler üzerinde bürokrat arkadaşlarımızın kapsamlı çalışmaları son aşamaya geldi. 1 Eylül 2019’da yapacağımız Antakya Belediyesi Meclis toplantısında, işyeri tabela ve ilan-reklam vergilerinde de gerekli indirimleri yapacağız.
Şehrimizde hizmet veren esnafımızın sıkıntılarını her daim kendi sıkıntımız bildik. Esnafımızın yükünü hafifletmeyi kendimize borç bildik. Bu doğrultuda oy birliği ile karar alan Antakya Belediye Meclisimizin tüm üyelerine ve katkılarından dolayı AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy başta olmak üzere, HESOB ve Esnaf Odası Başkanlarımıza ve tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Antakya’mıza ve esnafımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim.” -Cemil Yıldız-