Esnaf zorda

Esnaf zorda

İşyerini aylardır kapalı tutan esnaf, faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz, dükkanına sermaye yapmak için ‘Ayağa Kalkış Kredisi’ istiyor.

Türkiye genelinde, esnaf, Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak olmasıyla birlikte, pandemi sürecinde yüzde 70 oranında kazancının düşmesi, hatta dükkanının aylarca kapalı kalması nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşadığını, bu nedenle ayağa kalkma kredisini geri ödemesiz hak ettiğini duyurdu.
Esnafın, bu süreçte, elde avuçtakini aile ve kendisiyle birlikte evde kaldığı sürede harcadığı, bu nedenle de faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz, dükkanına sermaye yapmak için ayağa kalkış kredisi verilmesi gerektiğini belirten HESOB Başkanı Kadir Teksöz’ün açıklamaları şöyle:
“1 yıldır dükkanı tamamen kapalı olan, ekmek teknesi olan aracında kontak açamayan ve kazancı olmayan esnafımız, pandemi başından bu yana ‘kah destekler, kah kendi birikimi’ ile bu zamana zar zor geldi. Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecinin başlayacağını, Cumhurbaşkanımız müjdeledi. Fakat elde avuçtakini de kendi hayatta kalmak için harcayan esnafımız, açılacağı için sevinirken, nasıl açılacağını da kara kara düşünüyor.
Adeta sıfırdan başlayacak olan esnafımız ile yeni esnaf olmak isteyen, fakat pandemi nedeniyle erteleyenler için ayağa kalkış kredisi verilmeli. Bu, sermaye için kullanılacak 6 ay geri ödemesiz ve sıfır faizli kredi, esnafımıza ve esnaf olmak isteyenlere can suyu olur.”
-ESNAFIN İLK 6 AYI SADECE AYAĞA KALKMAK İLE GEÇECEK-
HESOB Başkanı Kadir Teksöz, şöyle devam etti:
“Kademeli normalleşme süreci başlayacak. Fakat sermaye için kredinin verilmesi de tek başına yeterli bir çözüm olmaz. Çünkü esnafımızın ilk 6 ayı yalnızca ayağa kalkmak, toparlanmak, adapte olmak, mallarını yenilemek, eski canlılığı yakalamak için dükkanı ile ilgili çeşitli düzenlemeler, yenilenmeler yapmak, temizlik ve benzeri işler ile geçecek. Tamamen eski kazancına dönmesi için ise 3 yıl gerekecek. Bu nedenle, Mart ayından itibaren esnafımızdan 6 ay elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarında vergiler alınmamalı. Var olan tüm kredi borçları, doğrudan, faizsiz olarak 2022 yılına ötelenmeli.” -Cemil Yıldız-