Esnafa Sahip Çıkalım

Esnafa Sahip Çıkalım

Teksöz, salgın sürecinde esnafın sıkıntılarına dikkat çekti:

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, konuk olduğu Beyzade Fm’deki konuşmasında, salgın sürecinde esnafın sıkıntılarına dikkat çekti ve mutlaka esnafa sahip çıkılmasının önemine vurgu yaptı. Her bir sorunu titizlikle ilgili mercilere aktarıp takipçisi olduğunu söyleyen Teksöz, bazı sorunların giderildiğini bazı sorunlara yetkilerin çözüm bulmadığını söyledi.
Ne HBB’den, ne Hükümetten mazot konusunda destek alamadık…
Bu süreçte okulların tatil olması sebebiyle, okul servisi ve personel taşımacılığı hizmetinin durduğunu, minibüs ve otobüs esnafının taşımada yüzde 50 kapasiteli çalıştıklarından iş kaybına uğradığını belirten Teksöz, “Taksici esnafımız, il dışına çıkamadığından ve vatandaşlar da evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmadığı için müşteri kaybı yaşadılar. Bunlar; SGK primleri, vergi, kredi taksitlerini ödeyemez duruma geldiler.
Bu süreçte işyerini açamayan meslekler, esnafımız var. İşyeri kapalı olan bu esnaf ve sanatkârlara nakdi yarım yapılması konusunda kiralarını ödeyebilecekleri şekilde destek talebinde bulunduk. Hem ilgili Bakanlıklarımıza hem de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne (HBB), Meclis kararı almaksızın; esnafa nakit yardımı, akaryakıt desteği, belge, harç, ruhsat, kira bedelleri, stopaj, tabela vergisi, çevre ve işgaliye harcı gibi vergilerin bu süreçte alınmamasını talep ettik” dedi.
Özellikle ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için, salgın süresi boyunca, akaryakıttaki KDV ve ÖTV’nin kaldırılıp mazot desteği verilmesini talep ettiklerini, ancak HBB’den gelen cevabın “bütçemiz yok veremeyiz” şeklinde olduğunu söyleyen Teksöz, “Bunlar, üzücü şeyler. Esnaf, sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Sahip çıkmalıyız. Şuan millet aç. Ne HBB’den, ne de hükümetten bu konuda destek alamadık. Adana, Mersin, Antep, Ankara, İstanbul gibi illerde halk otobüslerine vs. mazot desteği veriliyor, ama biz HBB’den alamadık. Ben, yine de ümitliyim. Belediye başkanımızla tekrar görüşüp, önümüzdeki ilk Büyükşehir Meclis toplantısında özellikle şoför esnafımıza akaryakıt desteği vermeleri için geç kalınsa da bir destek kararı çıkacağını ümit ediyorum” dedi.
29.696 kişiye kısa çalışma ödeneği…
Esnafı rahatlatma adına sağlanan faizsiz kredi ve ötelenen borçlardan da bahseden Teksöz, salgının olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, işyerlerinin zarar gördüğünü beyan eden esnaf ve sanatkarlara, kooperatiflerinin kefaletiyle kredilerin ve iş yeri kira, serbest meslek ve ücret ödemelerinden yapılan kesintiler ve KDV beyannameleri ile SGK prim hizmet belgelerine ait Nisan, Mayıs, Haziran ödemelerinin faizsiz ötelendiğini bildirdi, Hatay’da 29.696 kişiye kısa çalışma ödeneği, 9.696 kişiye nakdi ücret desteği, 5.735 kişiye işsizlik ödeneği sağlandığını ifade etti.
SGK primleri belirlenen sektörlerde, hem işyerinin Bağ-Kur primi hem de işçi primlerinin Mart, Nisan, Mayıs aylarına ait primlerinin, 6’şar ay ertelendiğini belirten Teksöz, “Bağ-Kur prim borcu olanların, sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2020’ye kadar faydalanmaları sağlandı. SGK haciz ve satış işlemleriyle, idari para cezaların tebliği 15 Haziran’a kadar ertelendi. Sanayi sitesi hizmet binasının tapusu ücretsiz olarak tahsis edildi. Esnafımıza yakışır bir şekilde tadilatı yapılarak, meslek odalarımızın hizmetine sunulacaktır.”
Programda dinleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, elde ettikleri kazanımları da tek tek açıkladı ve eksik kalan taleplerinin yerine getirilmesi ile esnafa sahip çıkılması konusunda tüm yetkilileri el birliğine davet etti. Mehmet ÖZGÜN