Esnafın sıkıntılarının çözülmesi için elimizden geleni yapıyoruz …

Esnafın sıkıntılarının çözülmesi için elimizden geleni yapıyoruz …

Başkan Kimyeci, Elektronikçiler Odası esnafı ile bir araya geldi, hizmetlerini aktardı …

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Elektronikçiler Odası Başkanı Adnan Taşçıoğlu, Hatay Esnaf Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve esnaflarla bir araya geldi.

Başkan Kimyeci, esnafın sıkıntılarının çözümü için ellerinden geleni yaptıklarını söylediği toplantıda şunları dile getirdi: “Antakya’da bulunan ana arterler içinde Kurtuluş Caddesi ve Saray (Hürriyet) Caddesi bizim sorumluluk alanımızda diğer caddelerin tamamı ve aynı zamanda 14 metre ve üstündeki caddeler ile meydanlar Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Kurumlar kendi üzerlerine düşen görevleri harfiyen yerine getirirse vatandaşlarımız sorun yaşamaz. Ulaşım Koordinasyon Merkezi ve Altyapı Koor. Merkezi Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sağlıklı çalışmıyor. Ulaşım, alt yapı konularını koordine etmek üzere kanun gereği kurulan merkezler koordinesiz çalışıyor. Vatandaşlarımız bu yüzden sorun yaşıyor. Kanunlar gereği gelirlerimizin %40’ı ile oto park bedeli Büyükşehir ve HATSU’ya gidiyor. Bu kapsamda bu zamana kadar 109 milyon TL. aktardık ve hizmet bekliyoruz.

Esnafımızın sıkıntılarını Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde dile getirerek çözülmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Hatay’ın büyük sıkıntısı olan su fiyatlarını düşürerek esnafımızın rahat bir nefes almasını sağladık. Ayrıca ulaşım konusunda şoför esnafının problemlerini dile getirerek Büyükşehir Belediyesi’nden konunun bir an önce çözülmesini talep ettik. Antakya Belediyesi olarak bugüne kadar 95 mahallemizde 2 milyon 250 bin m2 parke taş döşemesi gerçekleştirdik. 2017 yılında hedefimiz 500 bin m2 parke, 500 bin m2 sathi asfalt kaplaması yapmayı planlıyoruz. Yeni sanayi sitesi içinde yeni imar yolu açarak esnafımızın toz topraktan uzak bir şekilde ulaşım gerçekleştirmelerini sağladık. Antakya’da sorumluluğumuz kapsamında olan 95 mahallede toplam 352 km imar yol açtık. Tertemiz Bir Antakya için 95 mahallede hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Uzunçarşı’da haftada bir kere sokak yıkama çalışması gerçekleştirerek hem esnafımızın hem de vatandaşlarımızın temiz bir ortamda alışveriş yapmalarına imkan sağlıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın temiz bir ortamda ibadetlerini gerçekleştirmeleri için 297 ibadethanemizde 15 günde bir temizlik çalışması gerçekleştirerek sağlıyoruz.

Kentsel Dönüşüm Projemizde 4. ve son aşamadayız. Hem hak sahibi vatandaşlarımızı bilgilendirmek için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Kentsel Dönüşüm Projesi Bakanlık yapım yetkisi alan Türkiye’de ilk ilçe belediyesiyiz. Hak sahiplerimizle çalışmalarımıza alanda devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın güven içerisinde çağdaş ortamda yaşayacakları can ve mal güvenliğini tehdit etmeyen modern alanlar oluşturacağız. Hem kötü yapı stokuna son vereceğiz, hem de Antakya’nın örnek mahallesini oluşturacağız.

Sosyal Belediyecilik hizmetlerimiz kapsamında faaliyete giren Çorba Evi’nde bugüne kadar 3600 vatandaşımıza hizmet verdik. Ayrıca Eğitim, Kültür, Sanat ve Spor branşlarında 21.065 öğrencimize ücretsiz kurs imkanı sağladık. 70 eğitmen ve yardımcı personel görev alıyor ve 50 servis aracımızla öğrencilerimizi evlerinden alıp kurs bitimi tekrar evlerine bırakıyoruz.

Haşere ve Sivrisinekle mücadele kapsamında 15 ekip 15 araçla hizmet veriyor. Ekibimizde 2 Biyolog, 5 Veteriner, 2 Gıda Mühendisi yer alıyor. 95 mahallemizde haftada 2 kez, derelerin olduğu mahallelerde haftada 3 kez ilaçlama yapıyoruz. Larva ile mücadelemize Şubat ayında başlayacağız. Okullarımızın dersliklerinde, su depolarında dezenfeksiyon hizmeti gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca Yemyeşil Bir Antakya için sürdürdüğümüz hizmet kapsamında bugüne kadar 47 yeni park yaptık. Son olarak TOKİ 1. Etap arkası park ve mesire alanını hizmete sunduk. 120.000 m2 büyüklüğündeki Tahtaköprü piknik ve mesire alanını bu yaz hizmete sunuyoruz.”

Hatay Esnaf Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz, toplantıda yaptığı konuşmada, “Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yapmış olduğu hizmetlerle esnafın yanında olduğunu gösteriyor. Esnafın en büyük sıkıntısı olan su ve ulaşım sıkıntısını Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde dile getirerek çözüme kavuşturulması için emek veren Başkan Kimyeci’ye esnaflarımız adına teşekkür ediyorum. Başarılı proje ve hizmetleriyle Antakya’yı güzelleştirmek için çaba gösteren Başkan Kimyeci’ye şükranlarımı sunuyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Antakya Elektronikçiler Odası Başkanı Adnan Taşçıoğlu ise, toplantıda yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Antakya Elektronikçiler Odası olarak hem kendi esnaf odamızın hem de diğer esnaf odalarımızla bir araya gelerek istişarelerde bulunuyoruz ve esnafımızın sıkıntılarını çözmeye çalışıyoruz. Bugün bu güzel toplantıya katılarak bizlere şeref veren, her daim gerçekleştirdiği toplantılarla ve ziyaretlerle esnafın sıkıntılarını dinleyerek çözüme kavuşturan, esnafın isteğini emir telakki ederek birçok hizmetiyle esnafın gönlünü kazanan Başkan Kimyeci’ye teşekkür ediyorum.”      Mehmet ÖZGÜN