Etiyopya Alım Heyeti

Etiyopya Alım Heyeti

AKİB Firmaları ile görüştü

Görüşmelere; Hatay, Mersin, Adana gibi illerden gelen firmalar katıldı.

Tarım sektörünün ana ihracat kalemi olarak bir adım öne çıktığı ve sanayi ürünlerinin hemen hemen tamamına yakınını ithal etmek durumunda kalan Afrika ülkesi Etiyopya’dan gelen bir alım heyeti, geçtiğimiz günlerde Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) üyesi firmalarla bir araya geldi. Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen alım heyeti programında, Etiyopya’dan gelen 17 firma temsilcisi ile AKİB üyesi firmalar arasında ikili iş görüşmeleri organizasyonu gerçekleştirildi.
-ARA VERMEDEN!-
İkili görüşmeler çerçevesinde işbirliği olanaklarının görüşüldüğü organizasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Hüseyin Arslan, iki ülke arasındaki ilişkilerin artarak devam ettiğini, söz konusu organizasyon ile pazar hakkında bilgi edinme, karşılıklı iş birliği imkânlarını görüşebilme şansının bulunduğundan ötürü mutlu olduklarını dile getirdi.
Arslan, sözlerine şöyle devam etti:
“Alım Heyeti organizasyonuna ihracatçı firmalarımızın yoğun ilgisi yüzümüzü güldürdü. Gerek Alım Heyeti gerekse Ticaret Heyeti organizasyonları ile ihracatımızı en üst noktaya taşımak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Organizasyonda büyük katkısı bulunan Ankara Etiyopya Büyükelçiliği’ne, Etiyopya Mersin Fahri Konsolosu Sayın Bülent Elbeyli’ye ve Etiyopyalı firma temsilcilerine teşekkür ediyorum.”
Program sonunda, Etiyopyalı firmalara eşlik eden Ankara Etiyopya Büyükelçiliği Ticaret Müste-şarı Gebru Ambaye, organi-zasyona gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuni-yeti dile getirerek AKİB’den ayrıldı. -Tamer Yazar-