Evde Sağlık Hizmeti:

Evde Sağlık Hizmeti:

112 Gibi Süper…

Ülkemizin, zaman zaman şikayetler yaşansa da sağlık hizmetlerinde geldiği nokta küçümsenmeyecek bir seviyede. Hastanelere, sağlık kurumlarına gidemeyen ağır-yaşlı hastalara yönelik 112 ambulans servisi, helikopterle hava ulaşımı dahil hizmetlere “Evde Sağlık Hizmeti” de eklenince, bu alanda önemli işlevlerin yerine getirildiği gözleniyor.
Gazetemiz muhabiri, dün bir yakını ile ilgili yaşananları film şeridi gibi izledi, gözlemledi ve ayağa kadar gelinerek yapılan sağlık hizmetinin büyüklüğüne tanıklık etti. 90 yaşlarındaki Naime Yıldız adlı yaşlı kadının rahatsızlığı ve biraz da ağır kilosu nedeniyle hastaneye götürülememesi karşısında, aile, “Evde Sağlık Hizmeti” birimine başvurdu. Sevindirici bir gelişme ki, ailenin başvurusundan 6-7 dakika içinde “Evde Sağlık Hizmeti” götüren ekip doktoru, hemşiresi, sağlık memuru ve şoförü ile birlikte evin kapısı önündeydi. Dr. Okan Özonur, Hemşire Gülsüm Şerifoğlu ile görevli Nuri Savran, yaşlı hastanın evine geçti, muayene yaptı, kan alıp tahlile gönderdi.
Ekip, hastaya yönelik tıbbi desteği yanı sıra, moral motivasyonu arttıran diyaloğunu da eksik etmeden, 2-3 saat içerisinde sonuçları aileye bildirdi. Sonuçta, oldukça yaşlı ve evinden çıkamayan bir hastaya yönelik çok önemli bir sağlık hizmetinin yerine getirildiğine tanık olundu.
-Mehmet Durmaz-