Expo 2021 Alanları: Kisecik ve Karaağaç

Expo 2021 Alanları: Kisecik ve Karaağaç

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (BŞB) öncülüğünde gerçekleştirilecek EXPO 2021’in alanları, Antakya’da Kisecik ve İskenderun-Arsuz arasındaki Karaağaç olarak belirlendi. Bu alanlar, geçtiğimiz günlerde Hatay’a gelen EXPO heyetinin incelemeleri sonrası belirlendi. Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Perşembe günü İskenderun’da bir kadın kuruluşu üyeleriyle toplantısında bu konuya değindi ve şöyle dedi:
“EXPO’nun bir kısmını, Antakya-Defne üstünde 200 dönümlük bir arazimiz var, orada yapacağız. Bir tanesini de, İskenderun-Belen ve Arsuz arasında, Karaağaç-Nardüzü mevkiinde, çoğunu bizim aldığımız 175 dönümlük bir arazi içerisinde yapacağız.
EXPO’yu yaparken; oraya bir spor kompleksi, kültür merkezi ve EXPO alanı da yapacağız. Dünya’nın farklı yerlerinden rengarenk çiçekler ve bahçeler içerisinde 7’den 70’e herkesin vakit geçirebileceği, eğlenebileceği, spor yapabileceği ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebileceği bir yaşam merkezi olacak. İnşallah bunu hep birlikte yapacağız.”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İskenderun Kadın Dayanışma Derneği ev sahipliğindeki kahvaltılı toplantıda, ilçede yapımı süren PAC Altgeçidi ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:
“Bugün burada bizi gururlandıran bir tablo yaşıyoruz. İskenderun’da böyle bir sevginin olması hem beni hem de çalışma arkadaşlarımızı çok duygulandırdı. Biz, Hatay’ı bir bütün olarak görüp, Hatay’a bir bütün olarak hizmet etmek için çalışıyoruz. Önemli hizmetler burada da yapılıyor. Yapımını tamamladığımız 1 kilometrelik battı çıktının ardından, 1700 metre uzunluğundaki 3 kavşağı birbirine bağlayacak olan ve ilkbaharda bitirmeyi hedeflediğimiz PAC Meydanı Projesi’nin yapımına devam ediyoruz. Bu proje ile beraber İskenderun’un 50 yıllık trafik sorunu çözüme kavuşacak ve ulaşımı %30 oranında rahatlayacak.”
-Cemil Yıldız-

(Visited 5 times, 1 visits today)