Expo 2021 Hatay’da, ‘Hazır’ mıyız ?

Expo 2021 Hatay’da, ‘Hazır’ mıyız ?

Büyükşehir Belediyesi tarafından adaylık süreci geçtiğimiz yıl başlatılan ve Almanya’da yapılan tanıtımlarla devam eden Expo çalışmaları zaferle sonuçlandı. Kadim topraklar, artık evsahibi…

Hatay’ın, “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla aday olduğu EXPO 2021, artık resmen Türkiye’de.  Biri Avustralya ve diğer Çin’den olmak üzere, iki ülkenin şehirleriyle yarışan Hatay, B1 kategorisi olarak adlandırılan Botanik Expo’ sunu 2021 yılında düzenlemeye hak kazanırken, başta turizm sektörü olmak üzere, kentin ekonomisi adına da önemli bir fırsat elde etti.

-Ne yapılacak?-

23 Ocak 2017 tarihinde Almanya’nın Dortmund şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Genel Kurulu’nda; 2019 yılında İtalya’da, 2020 yılında Katar’da ve 2021 yılında da Expo’nun Hatay’da yapılacağının resmen açıklanmasının ardından, kentte yapılacak yeni yatırımların hız kazanması bekleniyor. Konuya ilişkin konuşan, bu önemli başarının da mimarı olan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’a 300 milyon liralık bir yatırım kazandırması beklenen bu önemli organizasyon ile ilgili olarak; turizm, ticaret, çevre, gıda güvenliği ve sanayi gibi alanlarda önemli yatırımların planlandığını söyledi.

-Expo içeriği-

Medeniyetler Bahçesi temasıyla Expo’yu düzenlemeye hak kazanan Hatay’da, toplam 300 dönümlük bir alan üzerinde bir botanik bahçesi kurulacak ve kurulacak bu bahçede, 6 ay boyunca katılacak tüm ülkelerin bahçeleri sergilenecek.

-İstisnasız herkes-

Beklenen ve istenen şey ise net… Suriye krizi ve bölgesel sorunlar nedeniyle ticaretinden ve turizminden çok şey kaybeden Hatay, bu önemli kazanımı ‘paraya’ çevirmek zorunda. Bunun için de, kentin tüm dinamikleri EXPO’ya omuz vermeli. İstisnasız herkes!

Tamer Yazar