EXPO Evi’ne Hoşgeldiniz…

EXPO Evi’ne Hoşgeldiniz…

Broşüre göre 23 Nisan’da başlıyoruz!

Expo 2021 Hatay etkinliğini düzenlemek için çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı EXPO Evi’ne gelen misafirlere verilen broşür, Aralık 2021 tarihine alınan erteleme kararını değil, 23 Nisan 2021 tarihini paylaşıyor.

Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) ile yapılan son görüşmeler neticesinde, Kovid-19 salgınında yükselen ikinci dalga yüzünden Aralık 2021 tarihine erteleme kararı alınan Hatay EXPO’su için, hafta sonunda, EXPO Evi’nin eski kent adresindeydik.
İki milyonun üzerinde ziyaretçi çekmesi beklenen EXPO 2021 Hatay için hizmete açtığı EXPO Evi ile beraber, kentin bitkisel üretim zenginliğini meraklılarıyla paylaşan Hatay Büyükşehir Belediyesi, belirlenen alanlardaki inşaat çalışmalarına ise devam ediyor.
-İLÇE İLÇE-
EXPO Evi, Hatay coğrafyasının üretim gücünü ve bitkisel zenginliğini ortaya koyan ve bunu da şık bir görsellikle paylaşan özel bir mekan. Gelen misafirleri, bu anlamda hazırlanan odalara davet eden görevlilerin işaret ettiği yerde dikkatinizi, kooperatif üretimleri çekiyor. Defne Kadın Girişimi Kooperatifi, Erzin Kadın Eli Kooperatifi ve diğerleri… Raflarda ise yöresel lezzetin ilk elden yapılan üretimleri sıralanıyor. Tuzlu Yoğurt, Nar Ekşisi ve akla gelebilecek diğer tüm üretimler.
Geniş taş avlusunda oturup da mola alabileceğiniz kadar geniş ve ferah bir mekana sahip olan Hatay EXPO Evi için aldığımız tek broşürse, elde olan!
-ESKİ!-
Tasarımı ile dikkat çeken, 4 sayfalık EXPO broşürü; organizasyon içeriğinden yapılacak etkinliklere, özet bir bilgi sunuyor. Broşür, “EXPO Hatay’da… Hatay, Dünya sahnesinde” cümlesi ile başlarken, “23 Nisan’da görüşmek üzere” diye de bitiyor.
Gelen misafirlere verilen broşürün bir alternatifi yok. Başka bir dil tercihi de yok. Ancak buradaki sıkıntı, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Kovid-19 salgınında yükselen ikinci dalga yüzünden Aralık 2021 tarihine erteleme kararı aldığı Hatay EXPO’su için halan 23 Nisan tarihinin paylaşılıyor olması.
-DENETİM!-
Konuya ilişkin fikirlerini paylaşan bir turizmci, şunları söyledi:
“Aslında, şu dönem Hatay EXPO Evi de çok kullanılan bir alan değil. Açık, ama çok da misafir ağırlamıyor açıkçası. Orada hala eski broşürlerin gelenlere verilmesi de bundan. Tabi bu bir özür olamaz. Bir kere, bu kadar büyük bir organizasyon elinizdeyse, denetim ve tanıtım ayaklarınız yere sağlam basmalı. Yerel bir etkinlikten ya da stant açmaktan bahsetmiyoruz, uluslararası bir organizasyondan konuşuyoruz. Hatta bunun için Ankara’lara kadar gidip, diplomatik temsilcilikleri davet edişimizden bahsediyoruz. O nedenle, broşürün eski olması bir yana, sadece Türkçe olması da eksiklik.
Bence, gerek sosyal medya hesapları ve gerek web adresleri, tabi bir de bu alanlar olmak üzere, hepsinin, ciddi bir ekip ruhu ile yönetilmesi gerekiyor. Aksi halde böyle gülümseten durumlar ortaya çıkabiliyor. Zira içeride çok keyif veren bir sunum var. Özenli bir emek var. O halde, bu yorgun emeğe hakkını teslim etmek gerekiyor.” -Tamer Yazar-