EXPO Hatay’da

EXPO Hatay’da

Almanya’da, Hatay BŞB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın AIPH Genel Kurulu’ndaki sunumu sonrası, üyeler, Hatay’ın Expo 2021’e resmen aday olmasına oybirliği ile karar verdi.
Expo 2021’in Hatay’da düzenlenmesi için Haziran ayında Hatay adına yapılan adaylık başvurusu sonuçlandı. Almanya’da düzenlenen toplantıda, AIPH (Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Birliği) Genel Kurulu’na Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından yapılan sunum sonrası tarihi karar verildi ve Hatay için yapılan adaylık başvurusu oybirliği ile kabul edildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın Expo 2021’e kabul edilmesini kentin bugüne kadar ki en prestijli projesi olarak değerlendirdi.
-DÜNYA HATAY’I KONUŞACAK-

AIPH Genel Kurulu’nda özel bir sunum yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bölgede ve sınır dışında yaşanan olaylara rağmen Hatay’ın Expo 2021 adaylığına kabul edilmesinin, dünya pazarına açılma konusunda büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi. Şehri tanıtmak konusunda yaşadıkları sorunların kabul edilen adaylık sayesinde aşılacağını dile getiren Başkan Savaş, Expo’yu, bir bölgesel kalkınma ve tanıtım projesi olarak gördüklerinin altını çizdi.
Hatay BŞB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, gelişmeyi şöyle değerlendirdi:
“Medeniyetler Bahçesi temasıyla aday olduğumuz EXPO 2021 için, Almanya’da, AIPH Genel Kurulu’nda sunumumuzu yaptık ve sunumun ardından adaylığımız oybirliği ile kabul edildi. Bu güzel haber ardından çalışmalarımıza aynı heyecanla devam edip, Expo’yu Hatay’a getirmeyi hedefliyoruz. Çünkü bu proje ile beraber, Hatay, dünyanın gözünde de prestijli bir şehir olacak. Dev fuarın şehrimizde düzenlenmesi ile dünya standartlarında hazırlanacak 300 dönümlük Botanik Bahçesi, 6 ay boyunca Hatay’da, diğer ülkelerin bahçeleri ile birlikte sergilenecek. Ayrıca olimpiyatlar seviyesinde yapılacak organizasyon, Hatay’a 300 Milyon TL yatırım kazandırmış olacak ve bu sayede kenti en az 2.5 Milyon kişinin gezebilmesini sağlayacak. Fuar’ın, kente sosyo-ekonomik olarak katkılar sağlayacağına ve şehrin yaşam kalitesinin artmasına da yardımcı olacağına inanıyorum. Adaylık aşamasında büyük bir adım attık ve gururunu birlikte yaşıyoruz. Bu gurur Hatay’ın. Bu gurur Türkiye’nin gururudur.”
-Cemil Yıldız-