EXPO için, Çin ve Avustralya bastırdı

EXPO için, Çin ve Avustralya bastırdı

Hatay Aldı
İlimizin, EXPO ile beraber uluslararası arenada yerini alması beklenirken, Hatay’a 300 milyonluk yatırım gündemde.

Hatay, Antalya’nın ardından Expo’yu Türkiye’ye getiren ikinci şehir oldu. Dev Fuar için Avustralya ve Çin gibi ülkelerin şehirleriyle yarışan Hatay, rakiplerini geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Almanya’da yaptığı son sunum ardından 2021 yılında düzenlenecek Expo’nun Hatay’a verilmesi kararlaştırıldı. Bu büyük başarı, sınır dışında yaşanan olaylar ve giderek artan Suriyeli göçmenler nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşayan ilimizde rahatlama sağlaması bekleniyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından adaylık süreci geçtiğimiz yıl Haziran’da başlatılan, ardından Eylül ayında ve bu yıl Ocak ayında Almanya’da yapılan tanıtımlarla devam eden Expo’yu Hatay’a getirme çalışmaları muhteşem bir zaferle sonuçlandı.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın, Dortmund şehrinde, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’nde (AIPH) yaptığı son sunum ardından nihai karar verildi. Biri Avustralya ve diğer Çin’den olmak üzere, iki ülkenin şehirleriyle yarışan Hatay, B1 kategorisi olarak adlandırılan Botanik Expo’sunu 2021 yılında düzenlemeye hak kazandı.
Elde edilen başarı için konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, Hatay’ın 8 bin 500 yıllık tarihinde, dünyada yaşayan 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yaptığını, 3 semavi dinin yıllarca sevgi, barış ve kardeşçe bu topraklarda yaşadığını, o tarihten günümüze kadar geçen binlerce yıl sonra medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay’ın bu kez Expo ile uluslararası arenada kendine yeniden yer bulacağını belirtti.
23 Ocak 2017 tarihinde Almanya’nın Dortmund şehrinde, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Genel Kurul’unda; 2019 yılında İtalya’da, 2020 yılında Katar’da ve 2021 yılında da Expo’nun Hatay’da yapılacağı resmen açıklanmasının ardından, kentte yapılacak yeni yatırımlar da hız kazandı. Başkan Lütfü Savaş, Hatay’a 300 Milyon TL’lik bir yatırım kazandırması beklenen Fuar’la ilgili ilk olarak; turizm, ticaret, çevre, gıda güvenliği ve sanayi gibi alanlarda önemli yatırımların planlandığını söyledi.
Medeniyetler Bahçesi temasıyla Expo’yu düzenlemeye hak kazanan Hatay’da, Fuar’ın yapılacağı alan için uygun yerler belirlenecek. Fuar için uygun görünen yerler Expo yetkililerine de gösterildikten sonra, gerekli çalışmalar başlayacak ve 2021 yılında, Hatay’da, 300 dönümlük alanda kurulacak olan botanik bahçesinde 6 ay boyunca katılacak tüm ülkelerin bahçeleri sergilenecek.
-Cemil Yıldız-