EXPO kenti böyle mi olur?

EXPO kenti böyle mi olur?

5 Yıldızlı otelin 100 metre yanı, çöplük yuvası!

Hatay, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle yaklaşık 2 ay sonra başlaması öngörülen EXPO 2021’e hazırlanıyor. Son aşamaya gelen EXPO hazırlıkları içinde yer alması gerekenlerin başında ulaşım ve konaklama gelse de, kent temizliği de çok önemli!

İlimize gelen yerli ve yabancı turistlerin en büyük şikayeti de bu noktada. “Antakya, Defne, Hatay… Çok kirli, çöplerle dolu” şeklindeki sözleri artık kanıksadık.

Hafta sonunda kentimize gelen yerli bir turistin, kaldığı The Museum Otel’den yürüyerek Yavuz Selim Caddesi’ne doğru yol alırken gördüğümüz, habere konu fotoğraftaki kirlilikten doğrusu utandık. Konuğumuzun dikkatini çeken bu görüntü,  The Museum Otel’in 100 metre gerisinde. Kentin, Antakya Haraparası Mahallesi’nde bulunan işyerleri bölgesinde. Cadde, kaldırım üzerinde, 5-6 dönümlük alan çöp yığınlarıyla dolu, pislik içinde.

Burayı temizlemek, temiz tutmak çok mu zor? Hatta onun da ötesinde, burası özel mülk bile olsa, park yapılamaz mı, yeşil allana dönüştürülemez mi? Eğer bunların hiçbiri olmuyorsa da, özel mülk sahibine yaptırım uygulanamaz mı? Kirletenleri anladık, kirletmeye müsaade edenlere ne demeli?

Bu kent, Antakya, hepimizin. Bu kirlilik, kentimize bize yakışmıyor. -Cemil Yıldız-