EXPO ve Gastronomi Evi için

EXPO ve Gastronomi Evi için

Davet Gelirse Hazırız

Hatay Şehir Müzesi arka bahçesi içerisinde 3 gün süren bir sergiyle üretimlerini Hataylılarla paylaşan, Soteria Taş Sanatı Kadın Kooperatifi üyesi kadınların, EXPO’ya destek konusunda Doç. Dr. Lütfü Savaş’a, Gastronomi Evi’nde atölye çalışması düzenlemek için de Prof. Dr. Nazan Savaş’a çağrısı var…

Röportaj/Tamer Yazar

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri bir sergiyle, el emeği göz nuru üretimlerini kent insanı ile paylaşan Soteria Taş Sanatı Kadın Kooperatifi üyesi kadınlar, ilgiden memnun kalsalar da, kent paydaşlarıyla daha çok iletişim içinde olmak ve kent tanıtımına da bu anlamda daha fazla katkıda bulunmak istiyor.
Geçtiğimiz hafta içinde, ‘Çarşamba, Perşembe, Cuma’ günleri olmak üzere, 3 gün boyunca Hatay Şehir Müzesi arka bahçesi içerisinde, mozaik ağırlıklı eserlerini sergileme fırsatı bulan Kooperatif üyesi kadınlar adına konuşan, Kooperatif Başkanı Ayten Sakucoğlu, Antakya Gazetesi’nin sorularını cevaplandırdı. Sakucoğlu, EXPO’ya destek konusunda Doç. Dr. Lütfü Savaş’a, Gastronomi Evi’nde bir atölye çalışması düzenlemek için de Prof. Dr. Nazan Savaş’a yaptığı çağrı ile de dikkat çekti.

Kooperatifiniz kurulalı kaç sene oldu?

Kooperatifimiz, 2 yılını doldurmak üzere. Bu arada, 3 gün boyunca ziyarete açık kalan sergimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün bizlere tanıdığı bir imkan oldu. Hem Kooperatifimizi tanıtma adına, hem de üretimlerimizi sergileme bağlamında güzel bir organizasyon oldu diyebilirim.

Eserleriniz, ağırlıklı olarak mozaik, gördüğüm kadarıyla ama… Bir de özelliği var sanırım!

Evet… Tüm mozaik eserlerimiz için doğal taş kullanıyoruz. Bu anlamda birçok konu başlığında tablolarımız var, ayrıca masa süslerimiz de. İçerikte kullanılan hikâyeler ise mitolojik dönemleri işaret ediyor, genel olarak. Herkesin, kendi tasarımını, kendi hayal gücünü geliştirerek yaptığı çalışmalarımız da var.

Merak edenler için soralım… Kaç kadının omuzladığı bir Kooperatifsiniz?

Toplam 8 kadınız. Ancak şu an üretimde olan 8 değil, 6 kadın. Zaten 3 gün boyunca sergileme olanağı bulduğumuz eserlerin hepsi de bu 6 kadına ait çalışmalardır. Elinden geldiğince herkes, evinde oturduğunda ve ya Kurtuluş Caddesi’nde, Havra karşısındaki satış yerimizde bu çalışmalarını sürdürüyor, tamamlıyor, ardından da satış aşamasına getiriyor. Merak edenleri bekleriz. Pazar da dahil olmak üzere, haftanın 7 günü açık oluyoruz.

Geldim, gördüm, her şey çok güzel ama… Bir şey almak yerine, sipariş vermek istiyorum! Mümkün mü?

Tabi ki… İstenilen bir tasarımın siparişini vermek de mümkün. Bu anlamda aldığımız ciddi sayıda siparişimiz oluyor. O anlamda sıkıntı olmayacaktır. Hatta sergimiz içerisinde de sipariş aldığımız bazı tablolarımız yer aldı diyebilirim. Onları da gelen misafirlerimizle buluşturmak istedik.

Bir konu var, Kooperatif kadınları olarak gündeminize aldığınız, hatta içeriğinde, üretim alanlarında bulunmak istediğiniz… Hatay EXPO’dan bahsediyorum! Talebiniz neydi, ne üzerineydi, öncelikle bunu sorayım…

Bizler, Hatay EXPO içerisinde olmak, yapılan çalışmaları içerisinde görev almayı istedik açıkçası. Ama maalesef, “atölyemiz yok” diye EXPO çalışmalarında yer alamadık. Oysaki bizler, Soteria Taş Sanatı Kadın Kooperatifi üyesi kadınlar olarak EXPO’ya katkımız olabileceğini düşünüyoruz, üretimlerimiz ve mozaiklerimizle.
Aslında bakıldığında, bir kadın kooperatifiyiz ve Hatay’ın yöresel bir sanatını tanıtıyoruz. Mozaiklerimizi yaparken doğal taş kullanıyoruz. Mitolojik tablolarımız var. Hatta Hatay yöresine ait her türlü tabloyu da çalışabiliyoruz. O anlamda, neden EXPO alanında, EXPO çalışmalarında yer almayalım?

Yani sorun, bir atölyenizin olmayışı…

Evet… İmkanlarımız dahilinde, bugüne kadar bir atölyemiz olmadı. Bu durum, Büyükşehir Belediyesi’nin EXPO sorumlusu ile de konuşuldu. Atölyemiz olmadığını söylediğimizde, bu durumu telafi etme adına, Harbiye’de bir atölye gösterdi. Ancak bu pandemi sürecinde, hastalık riski de bu kadar yüksekken, hiç bir kadın ortağımız bu teklife açıkçası sıcak bakmadı. Bize ifade edilene göre, orada kullanılan mozaik parçaları 2’ye 2 ebatlarındaymış. Ancak şu an bizim böyle bir alanımız yok. Bu durumda, ne yazık ki EXPO’ya dahil olamadık. Ancak yine de o ekibin bir parçası olmayı isterdik. Atölyemiz olmasa bile, üretim gücümüzle EXPO içerisinde olmayı isterdik.

Mesela başka ne olabilir, bu konuda?

Belki, EXPO alanında bize bir satış yeri verilebilir. Ayrıca şu bilgiyi de vermek istiyorum. Şu an Kooperatifimizin tüm kadınları, Yerel Sanatçı Belgesi olan kadınlar. Bu kimliğe sahip kadınlar olarak, Soteria Taş Sanatı Kadın Kooperatifi’ni Hatay EXPO’da temsil etmek istiyoruz.

“Mekan” ve “Çalışma” başlıkları üzerinden giderken, bir diğer adreste de durmamız gerekiyor sanırım. Çünkü bir talebiniz daha var, ki bu defa, Prof. Dr. Nazan Savaş’ın da yakın ilgisi ve koordinasyonunda ilerleyen Gastronomi Evi için. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Hatay Gastronomi Evi, birçok etkinliğe ev sahipliği yapan bir yer ve bizler de burada kendi çalışmalarımızla ilgili olarak bir sunum yapmak ve hatta bir atölye çalışmasını hayata geçirmek istiyoruz. Başarılı bir mekan. Zaten kendilerini Instagram sayfaları üzerinden takip de ediyorum. Tanık olduğum kadarıyla da, her türlü çalışmaya ev sahipliği yaparak, bir anlamda o çalışmalara kendilerini anlatma konusunda fırsat tanıyorlar. Bu fırsat bize neden verilmesin? Çünkü yaptığımız eserlerin tümü herkes tarafından çok beğeniliyor. Biz de istiyoruz ki, bu tür tanıtım adımlarıyla Kooperatifimiz çok daha iyi yerlere getirebiliriz.

Nazan Savaş’tan, ‘kadın dayanışması’ bağlamında bir destek beklediğinizi söylemek yanlış olmayacak sanırım…

Evet, bu dayanışmayı bekliyor ve istiyoruz. Bunun için kendilerine de çok ulaşmak istedik, aradık, ama bir geri dönüş alamadık. Ancak şartlar ne olursa olsun, bizler buradayız. Hatay’ın bu güzel sanatını tanıtmak için varız. Ancak beraber çalışırsak da çok seviniriz, bunu da bilsinler istiyoruz.

Teşekkürler…