Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EXPO’nun amiral kentinde…

Elden Geçirilecekler! Açılışı ilk

Elden Geçirilecekler!

Açılışı ilk olarak 3 Nisan 2021 olarak belirlenen, ancak yaşanan salgın yüzünden 10 Aralık 2021 – 30 Mayıs 2022 tarihleri arasına alınan, ardından zorunlu bir değişimle de 1 Nisan 2022 için güncellenen EXPO21 için Hatay’ın merkez ilçesi Antakya, hazır mı?

Avustralya ve Çin gibi ülkelerin şehirlerini geride bırakarak büyük bir başarıya imza atan Hatay, Antalya’nın ardından Botanik EXPO’yu Türkiye’ye getiren ikinci şehir olurken, 1 Nisan’daki büyük açılışa yönelik hazırlıkları sürüyor.

Belirlenen EXPO alanlarında yapılanların şu ana kadar aldığı beğeni ve alkışı değerlendiren bir turizmci, “Gelecek misafirleri o alanlara hapsedip, tekrar ülkelerine geri göndereceklerse, sorun yok ama… Şehri de dolaşacaklarsa, herkes eğri oturup doğru konuşsun, alkışı da kessin!” dedi ve şöyle devam etti:

“Antakya, bu kentin ana merkezi, bu coğrafyanın asıl assolisti. Hatay’ı çoğu kimse bilmez, ama bu şehir, dünyanın bildiği, arşivinde yer alan tarihiyle de ayrıcalıklıdır. O yüzden de, ana merkeziniz ne durumda, buna bir bakın, derim ben!

Asi Nehri köprülerini gözden geçirin önce! Pas içindeler, bakımsızlar! Bir Roma (!) Köprüsü yaptılar, ama aydınlatmaları kırık, ki aylardır da değişmedi bu hali! Kent merkezindeki tarihi emanetler, su kemerleri gibi,  rezil halde! Eski kentin içinde, hala demir iskelelerle cepheleri kapatılmış, çökmeye yakın muhteşem evler var, kurtarılmayı bekleyen! İçine asfalt yollar dökülmüş yerlerini ise unutmuyorum!

Anlayacağınız, bu şehrin en iddialı noktasında bile birçok sorununuz, 1 Nisan öncesi çözüm bekliyor ve siz, ‘hazırım’ diyorsunuz!”

Tamer Yazar