Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eylem planlı mı?

Hatay BŞB’nin Seldiren, Ceylanlı
Hatay BŞB’nin Seldiren, Ceylanlı ve Yeniköy Mahallelerindeki “Sathi Kaplama” hizmeti yeni değil. Günlerdir, hatta haftalardır devam ediyor. Büyükşehir, burası için 16 Milyon Liralık harcama yaptı. Çalışmalar sürerken, birden ayaklanma / eylem olması, AKP’li Milletvekilleri, Belediye Başkanları, il ve ilçe başkanlarının ise eylemi videoya çekip paylaşması, manidar değil mi?

Salı günü, ilimiz Samandağ ilçesi kırsalındaki 3 yerleşim birimi; Yeniköy, Seldiren ile Ceylandere Mahallelerinin yollarına Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce (BŞB) sathi kaplama hizmetinin götürülmesinin engellenmesi eyleminin yankıları sürerken, olayın, önceden organize olabileceği yönünde kuşkular var. Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkililerine göre, ekiplerin bu çalışması yeni değil! Günlerdir, hatta haftalardır bu kapsamda çalışılıyor. Hatay BŞB; Seldiren, Ceylandere ve Yeniköy Mahallelerindeki yollar için düne kadar 16 Milyon Lira harcadı, harcamayı da sürdürüyor. Hal böyle iken, birden bire, Salı günü 3 mahalle halkından oluşan bir grubun eylemine, Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik protestosu ve tehditvari söylemlerine bir anlam verilemedi.

-CEVAPSIZ SORU!-

“Bölgede, Büyükşehir ekipleri sathi kaplama için günlerdir, haftalardır çalışma yaparken, neden bu eylem çok öncesinden, hatta ilk günlerde yapılmadı da belli bir süre geçtikten sonra eyleme başvuruldu” sorusuna cevap aranıyor. Bu arada, eylemin videoya alınması ve AKP İl Başkanı, İlçe Başkanları, Belediye Başkanları ile Milletvekilleri ve diğer yöneticilerce sosyal medya hesaplarında paylaşılması da dikkat çekici.

Olayı objektif gözle yorumlayanlar, “Garip olan, bölgede zaten 3 aydır sathi kaplama çalışması yapılıyor. 3 aydır buna tepki göstermeyen isimler ve muhtarlara bir gecede ne oldu da tepki gösterir duruma geldiler?” sorusuna cevap aranıyor.

-NE DEĞİŞTİ?-

Öte yandan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları’nın da olayı yorumlarken, “11 kilometrelik yol için bugüne kadar 16 Milyon Liralık harcama yaptık. Üstelik yapılan yol ile ilgili de bölge muhtarının istediği asfaltlamayı da 2023 yılı bütçesinden yapılacağına ilişkin söz verdik. Muhtar, bu hususta sürekli Fen İşlerine ‘kurban kesecek’ durumdayken, nasıl bir sabaha uyandılar da böyle bir tepki ortaya koydular, bende anlamadım” sözleri de dikkat çekici.

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları’nın Samandağ ilçesinin 3 yerleşim birimi; Ceylandere, Yeniköy ile Seldiren Mahallelerine yönelik çalışmaları konusunda İlçe Kaymakamı Murat Kütük’e bilgi sunduğu ve “yapılan çalışmaların farkındayız” şeklinde yanıt aldığı kaydedilirken, olaydan kısa bir süre önce ve sırasında, bazı muhtarlar ile bölgedeki bazı isimlerin, yine Fen İşleri Daire Başkanı Hamidioğulları’nı aramak suretiyle ‘helallik’ istedikleri, sosyal medya hesaplarındaki ‘teşekkür’ içerikli mesajları da kaldırdıkları öğrenildi.

-KAPISUYU’NA BETON ASFALT NEDEN OLABİLİR Mİ?-

Bu arada, bölgedeki mahalle muhtarlarından bazılarının, Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri yetkilileriyle diyalogları sırasında hizmetlere teşekkür etmeleri, hatta bu hizmetler nedeniyle kurban kesmeyi dahi düşündüklerini ifade etmelerinin ardından, ani bir şekilde böylesi gelişen bir eylem herkesi şaşırtırken, bir olasılık olarak, yanı baştaki Kapısuyu ile Samandağ ilçesi arasındaki yolun beton asfaltla kaplanmasının, zayıf olasılık da olsa, buna neden olabileceği üzerinde duruluyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Kapısuyu ile Samandağ arasındaki 6 km’lik yolu, geçen hafta beton asfaltla kaplamıştı.

-YAYMAN KINADI-

Samandağ’a bağlı 3 mahalleyi temsilen bir grubun Büyükşehir Belediyesi’ni protestosunu haklı gören, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Büyükşehir’i kınadı.

Milletvekili Yayman, şunu paylaştı:

“EXPO’ya para var, yol yapmaya para yok! Hatay Büyükşehir Belediyesi, EXPO için 4 milyar TL harcarken, yol yapmaya gelince, vatandaşımızı azarlıyor! EXPO’ya para var! Aleyna Tilki konserine para var, iş hizmete gelince para yok! Samandağ dağ köylerimize, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin layık gördüğü davranışı kınıyorum!”

-YAYMAN’A DA KINAMA-

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni kınayan Milletvekili Hüseyin Yayman’a da kınama geldi. İki vatandaşın, Yayman’ın yorumu ile ilgili görüşleri de şöyle:

Mehmet Ekler: Yayman, önce kendi vermiş olduğun vaatleri yerine getir! Tam 9 defa Samandağ-Çevlik mini çevre yolu yapımına başlandı! Sözün var!

İlhan Özdemir: Siyasetin çirkef yüzü budur! Sanki seçilmiş hükümetin milletvekili değil! Ana muhalefet vekili gibi her fırsatta laf yetiştireceğinize, biraz iş yapın! Sizi de bu halk seçti! Tek farkınız nedir biliyor musunuz? AKP dışında herkese protesto serbest, size yapılınca, “biber gazı, jop ve dayak…” -Haber/Cemil Yıldız-