Eylül sonuna kadar Hatay da şekilleniyor

Eylül sonuna kadar Hatay da şekilleniyor

Eylül ayı ortası ya da sonu itibariyle 81 ilde teşkilatlanmayı tamamlamayı hedefleyen DEVA Parti’sinde, Sadullah Ergin’in başını çekeceği Hatay teşkilatında öne çıkacak isimler merakla bekleniyor.

AK Parti Hatay eski Milletvekili, eski Adalet Bakanı, bugünün DEVA Partisi Genel Sekreteri Sadullah Ergin nedeniyle Hatay siyaset gündemine giren DEVA Partisi’nin Hatay teşkilatlanmasına ilişkin isimler henüz netleşmedi. Ancak DEVA Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin’in son açıklaması, isimlerin yakın bir dönemde kamuoyuyla paylaşılacağına işaret ediyor. Şahin, son açıklamasında, Şahin, yaz ayları boyunca teşkilat çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyerek, Eylül ayı ortası ya da sonu itibariyle 81 ilde teşkilatlanmayı tamamlamış olacaklarını ve aynı ay içinde büyük kongreyi de yapacaklarını aktardı.
Türkiye’de Partilerin seçime girebilme şartları, Siyasi Partiler Kanunu’nun 36’ıncı Maddesi ile belirlenmiş durumda. Buna göre, bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için tüm illerin en az yarısında teşkilat kurmuş ve büyük kongresini yapmış olması veya TBMM’de grubu bulunması gerekiyor. Tamer Yazar