Ezer’den asgari ücret tepkisi

Ezer’den asgari ücret tepkisi

İşçinin Alım Gücünde Artış Olmadı

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB SEN) Genel Başkanı Deniz Ezer, asgari ücretin 2 bin 825 TL olarak belirlendiğini, bunun kesinlikle kabul edilecek bir rakam olmadığını ifade etti.
Ezer, insanca bir yaşama uygun bir ücret belirlemeyen komisyon tarafının emekçilerden yana olmadığını bir kez daha gösterdiğini söyledi ve “Parasal değer olarak da aslında bir artışın olmadığı, işçinin alım gücünde artışın olmadığı ortadadır. Geçen yılın asgari ücretinin dolar karşılığı 390 iken yeni belirlenen asgari ücretin dolar karşılığı 377’dir” dedi.
Asgari ücreti belirleyen azami ücretliler …
Asgari ücretin tespit sürecinde işçilere verilen değeri de gördüklerini belirten Ezer, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Enflasyon rakamlarının altında ezilen işçilerin pandemi bahane edilerek açılan paketler sonucunda iş güvencesinin ellerinden alındığı ve sigortasız bir ortamda çalıştırıldıklarına hepimiz şahit olmuş durumdayız. Kıdem tazminatlarına yönelik saldırılar bir yana ‘kuru ekmek yiyorlarsa aç değillerdir’ deme hakkına sahip olduğunu düşünen bir asgari ücretten 10 kat fazla ücret alan, iktidarı temsil eden milletvekillerin olduğu bir ortamda insanca bir yaşam için ücret belirlemeyecekleri de ortadadır. Asgari ücreti belirleyenler; Aylık geliri 80 bin lirayı bulan Türk-İş başkanı, 30 bin liralık maaş alan çalışma bakan, birkaç maaş alan sadece insan kaynakları direktörlüğünden 18 bin liralık maaşıyla TİSK başkanı.
Fedakarlık yapın deniliyor …
Öte yandan buna müdahil olan patronlar Türkiye’nin en zengin 100 kişisinin en tepesinde yer alan 60 kişiye bakarsak da, servetleri milyar dolarlarla ölçülüyor. 83 milyon nüfusa sahip bu ülkede, sadece 100 kişi, toplam 100 milyar dolardan fazla bir serveti elinde tutuyor. Bu 100 kişi, asgari ücretin kendisini doğrudan ilgilendirdiği 25-30 milyon insana ‘fedakarlık yapın’ diyor ve onların günlük harçlıklarından bile az olan paraya razı olun diyor. Yani TUİK’in önerisiyle ücretin 2 bin 792 olması isteniyordu. Orta oyunu şeklinde geçen görüşmeler sonunda açlık sınırının altında bir rakam olan 2.825 TL belirlenmiş bir kez daha %50’ye ulaşan asgari ücretle geçinen emekçiler hayal kırıklığına uğramıştır.”  -Mehmet ÖZGÜN-