Facia yaşanabilirdi!

Facia yaşanabilirdi!

Antakya’da, Harbiye Caddesi-Maksim karşısındaki 3 bitişik apartmanın ortasındaki binanın yıkımı sırasında, kepçe, karşı apartmanda bulunan 2 dairenin salon duvarını yıktı. Ortalık savaş alanına dönüşse de, kimsenin olmaması faciayı önledi! Yaşanan olayın mağduru Eşref Taner Özkaya’nın tespiti, “Can ve mal kaybı hiçe sayılarak, tedbirsiz ve amatörce yapılan yıkımlar… Görevini yerine getirmeyen kurumlar… Ve işi Allah’a kalmış biz yurttaşlar…” oldu.

Cumartesi sabahı, Antakya’da, Kışlasaray Mahallesi’nin Yeloğlu Köprüsü karşısındaki Maksim Dönel Kavşağı önündeki 3 bitişik, 7’şer katlı apartmanların ortasındaki binanın yıkımı sırasında, kepçe, kazaen yandaki binada bulunan 2 dairenin salonuna girdi.

Her iki dairede, salonlar adeta savaş alanına döndü. Ancak sevindiricidir ki, her iki dairede de salonlarda kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi. Salon duvarı yıkılan, evi inşaat malzemeleriyle dolan, eşyaları zarar gören 2 daireden birinin sahibi, İnşaat Mühendisi, halen ATSO Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Eşref Taner Özkaya.

Olay sonrası, ev sahibi Eşref Taner Özkaya, olayı güvenlik birimlerine bildirdi. Polis memurları ve uzmanlar, olay yerine geldi ve incelemede bulundu. Kentsel dönüşüm yıkımı sırasında evinin salon duvarı yıkılan ev sahibi Eşref Taner Özkaya, yıkım öncesi tüm resmi-özel başvuru ile uyarılarına rağmen hiçbir önlem alınmamasını, yasalara uygun yıkım yapılmamasını, eleştirel şekilde sosyal medyada şöyle paylaştı:

“Can ve mal kaybı hiçe sayılarak, tedbirsiz ve amatörce yapılan yıkımlar… Görevini yerine getirmeyen kurumlar… Ve işi Allah’a kalmış biz yurttaşlar…

İkamet ettiğim binaya bitişik nizam yapının yıkımı başlarken, 35 yıllık bir inşaat mühendisi olarak, müteahhit firmanın yönetmeliğe uygun olmayan metotlar uyguladığı yönündeki uyarılarımı yaptım. Bununla da yetinmeyip, birkaç kanaldan Antakya Belediyesi’ne resmi şikayet dilekçesi verdim, verilmesine vesile oldum.

İlgili Başkan Yardımcısı ve İmar Müdüründen, ne olay öncesi ve ne de sonrası, telefon ile ufacık bir izahat bile almamak da ayrı bir handikap. Yetkililerden elde ettiğim netice, kocaman bir sıfırdan ibaret. Gerçekler, yaşadığım olay ile ortada…” -Haber Cemil Yıldız-