Fatura Çiftçiye

Fatura Çiftçiye

CHP İl Başkanı, çiftçilerin mağdur edildiğini söyledi

CHP Hatay İl Başkanı Dr. Hasan Ramiz Parlar, tarımda ve dış ticarette yaşanan yanlış politikanın faturasının çiftçiye ödetildiğini savundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Dr. Hasan Ramiz Parlar, tüketici güven endeksini değerlendirdi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında azaldı. Kasım ayında 71,1 olan endeks, Aralık ayında 68,9 oldu.

Ekonomide yaşanan kötü politika nedeniyle yoksul halkın daha da yoksullaştığına işaret eden Dr. Parlar, şunları kaydetti:

“Kurda yaşanan yüksek artış nedeniyle, her şeye zam geldi. Değeri artmayan tek şey, çiftçinin ürettiği ürün oldu. Türkiye’de çiftçi, geride bırakmaya hazırlandığımız 2021’i çok zor geçirdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileri bile, üretim kayıplarının ne kadar korkunç seviyede olduğunu gizlemeye yetmedi. Üretici üretimi değil, üretim maliyetlerini konuşuyor. Üretim, her geçen gün azalıyor. Mazottan gübreye, girdi maliyetleri artıyor. Dış ticarette, tarımda uygulanan yanlış politikaların faturasını çiftçi ödüyor. Tarımsal üretimde kullanılan tohum, gübre ve tarım ilacı gibi girdilerin vergileri düşürülerek, maliyetler aşağıya çekilmeli.”

CHP İl Başkanı Parlar, son günlerde kur üzerinde oynanan oyunlara da değinerek, “Halkla hem alay ediliyor, hem de soyuluyor” dedi.

CHP İl Başkanı Parlar, açıklamasının sonunda, “Daha önce faizin düşeceğini bilen küçük Nebati ve benzerlerinin, bu örtülü ve halkın sırtına yüklenen faiz artışından da haberleri var mıydı acaba?” diye sordu ve ekledi:

“Sözde Hükümet, çaresiz, daha önce denenmiş yöntemlere, başarısız olmuş olsa bile başvuruyor ve bu arada yandaşlarını ihya etmeyi de ihmal etmiyor! Ülkenin selameti için, bekası için hemen seçim şart.” -Cemil Yıldız-