Fazıl Say “Truva Sonatı”

Fazıl Say “Truva Sonatı”

Hatay Konseri 19 Mayıs’ta

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek muhteşem bir konserle Hatay’lı izleyicisi ile buluşacak.

Klasik müzik severler için kaçırılmaması gereken konserlerden biri de 19 Mayıs’ta. Türkiye’nin dünyaca ünlü ismi, besteci ve piyanist Fazıl Say, Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak. Konserde, sanatçının yeni eserleri “Truva Sonatı” ve İzmir Süiti de seslendirilecek.
Çanakkale Belediyesi’nin Truva Yılı kapsamında sipariş ettiği ve dünyadaki ilk seslendirilişi Ağustos ayında Çanakkale’de gerçekleştirilen Truva Sonatı, 40 dakikalık ve 10 bölümlük bir piyano sonatı.
“Troya Sonatı” bölüm başlıkları şöyle; “Ozan Anlatıyor, Homeros “, “Ege Rüzgarları “,“Troya Kahramanları”, “Sparta”, “Helen, Aşk ”, “Troya”, “Aşil”, “Savaş”, “Truva Atı” ve “ Sonsöz”.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin siparişi olan İzmir Süiti ise; Körfez Dalgaları, Brahms İzmir’de, Kordon’da Sessiz Sabah , Chopin İzmir’de, Urla Şiiri, Rachmaninov İzmir’de ve Final Caz-Zeybek bölümlerinden oluşuyor.
Say’ın etkileyici ve güçlü piyanosuyla izleyicinin karşısında olacağı gecede, sanatçı, Truva Sonatı ve İzmir Süiti’nin yanı sıra ünlü bestecilerin eserlerini de yorumlayacak. -Tamer Yazar-