Fetö, İslamın ana çizgisinden saptı …

Fetö, İslamın ana çizgisinden saptı …

İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Bekiroğlu, Antakya’daki Gençlik Buluşmasına katıldı …

 

İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Hatay İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği’nin (HATİM-DER) düzenlediği Gençlik Buluşmasına katıldı, yaptığı konuşmada, ülke gündemiyle ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Gençlik Buluşmasına; Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, HATİM-DER Başkanı Mehmet Yolcu, Saadet Partisi GİK Üyesi Yrd.Doç.Dr. Necmettin Çalışkan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halil Sanlı,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih Kaya, Antakya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Dr. Mehmet Altınöz, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Urhan, Sağlık-Sen  Hatay Şube F.Feleytun Gönç, Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, Antakya TOBB Anadolu İHL  Müdürü M.Hanifi Tuncer, Hatay Milli İrade Anadolu İHL Müdürü Süleyman Abak, çeşitli sendika ve STK temsilcileri İHL öğretmen ve öğrencileri katıldı.

İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, etkinlikte yaptığı ilgiyle izlenen konuşmasında şunlara değindi: “15 Temmuz’da bir sıkıntı yaşadık, FETÖ diye bir grup, maalesef bu ülkede yanlış işler yaptı. Bunun en önemli sebebi bence şuydu, istikametten saptılar, İslamın ana çizgisinden saptılar. İslamı, başka bazı arzuları, istekleri ve emelleri için kullanmaya çalıştılar. ”

Yaşanan süreçte herkese büyük görevler düştüğünü aktaran Bekiroğlu, “Maalesef 28 Şubat’ta imam hatiplerin önü kapandı ve ortaya yanlış anlayışa sahip olan anlayışlar çıktı. Özellikle sizler iyi okuyarak, düşünerek, sorgulayarak istikamet üzerinde olarak diğer bütün gençlerimize de örnek olacaksınız. 15 Temmuz’da bir sıkıntı yaşadık, FETÖ diye bir grup, maalesef bu ülkede yanlış işler yaptı. Bunun en önemli sebebi bence şuydu, istikametten saptılar, İslamın ana çizgisinden saptılar. İslamı, başka bazı arzuları, istekleri ve emelleri için kullanmaya çalıştılar. İstikamet üzeri olmak demek İslamı, İslam olarak anlamak onu sulandırmamak, ona başka bir sıfat bulmamak ve sorarak, sorgulayarak, düşünerek İslamı kavramaktır. Özellikler FETÖ grubundaki insanlar, maalesef soran sorgulayan ve düşünen insanlar değildi ve 28 Şubat’ta imam hatiplerin önü kapatılınca böyle ucube yapılar ortaya çıktı. İşte bugün üzerimize düşen istikamet üzeri olmak” dedi.

Suriyelilere ensar oldukları için Hatay halkına teşekkür eden Bekiroğlu, ensar olmanın en önemli özelliğinin kardeşlikten geçtiğini belirtti ve “Önümüzde daha zor günler olabilir, bizi bölmek isteyenler olabilir. Bizi mezhepler üzerinden, gruplar, grupçuklar üzerinden bölmek isteyenler olabilir ama bizler başta imam hatipliler olmak üzere, bu ülkede yaşayanlar olarak asla bu oyuna gelmeyeceğiz ve kardeşliğimizi her şeyin üzerinde tutacağız” dedi.

Hatay İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (HATİM-DER) Başkanı Mehmet Yolcu da konuşmasında, İmam Hatipli olmanın önemine dikkati çekerek, düzenlenen programda emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından, “Grup Genç” katılımcılara konser verdi. Öte yandan, bir öğrencinin okuduğu, darbe girişiminin seyrini değiştiren kahraman Astsubay Ömer Halisdemir için yazılan “30 Kuş” şiiri, katılımcılara duygulu anlar yaşattı.  Mehmet ÖZGÜN